Unii je 50 let a má novou deklaraci
25.03.2007 12:10 Aktualizováno 25.03. 13:32
Prezidenti a premiéři členských států Evropské unie přijali v Berlíně deklaraci k 50. výročí počátku evropské integrace. Oslavnou deklaraci, jejíž přípravu provázely kontroverze, podepsali německá kancléřka Angela Merkelová za členské státy unie, předseda Evropského parlamentu Hans-Gert Pöttering a předseda Evropské komise José Barroso. Všichni tři ve svých projevech zdůraznili potřebu reforem unijních institucí, které jsou základem evropské ústavy.
Deklarace měla podle původních záměrů Německa, které nyní EU předsedá, prolomit ledy po odmítnutí evropské ústavy v referendech ve Francii a v Nizozemsku v roce 2005. Kvůli odporu Polska, Británie a ČR není v deklaraci zmíněna evropská ústava, ale jen odkaz na reformy, které mají postavit unii na "obnovený společný základ" do voleb do Evropského parlamentu v červnu 2009. Češi dali najevo, že budou tento odkaz interpretovat po svém, rozhodně ne jako časový limit pro vyřešení euroústavy.
Nicméně Angela Merkelová zopakovala záměr německého předsednictví, aby se v jeho závěru, tedy v červnu, schválil "jízdní řád" institucionální reformy. Aniž přímo zmínila ústavu, zdůraznila cíl deklarace postavit unii do roku 2009 na "obnovený základ". Je v zájmu Evropy, ale i členských států a jejich občanů, abychom uspěli, prohlásila. "Selhání by bylo historickou chybou."
Italský premiér Romano Prodi, v jehož zemi byly před 50 lety zakládající římské smlouvy podepsány, se přímo vyslovil pro to, aby nová ústavní smlouva byla přijata nejpozději do června roku 2009. To samé zdůraznil Hans-Gert Pöttering.
Českou republiku zastupoval na slavnostní ceremonii prezident Václav Klaus, který v sobotu večer dal najevo pochyby o tom, zda unie deklaraci potřebuje. Její obsah se podle něj míjí s problémy, které v EU jsou.
Deklaraci od počátku provázely neshody, které vyvrcholily minulý týden veřejnými stížnostmi českých politiků na "tajnůstkářský" způsob přípravy textu a na to, že ji podepíší jen šéfové tří hlavních evropských institucí.
"Vnitřní řád unie se musí přizpůsobit její nové velikosti o 27 členech," řekla Merkelová. "Evropská unie proto potřebuje jasnější kompetence v energetické, zahraniční, vnitřní i právní politice. Musí se jasněji vymezit, zač jsou odpovědné členské státy a zač unie. Musí se zároveň soustřeďovat na podstatné věci a také zachovávat národní osobitosti členských států," zdůraznila kancléřka.
Barroso zase kritizoval národní politiky, kteří svalují na "Brusel" všechny problémy. Evropská unie není cizí mocností, která vpadla do našich zemí, je to společný projekt, prohlásil. Pro politiky v jednotlivých zemích je svůdné si přisvojovat všechny zásluhy a "Bruselu" přičítat všechny problémy, dodal a zdůraznil, že Evropa nejsou "my" a "oni".
Evropský parlament je pro přijetí nové ústavní smlouvy do června 2009, řekl Pöttering. Podle něj by měla být zachována podstata evropské ústavy. "Tento text byl prvním nástrojem na evropské úrovni, který zakotvoval právo na místní samosprávu a dával národním parlamentům větší vliv na politiku EU," dodal šéf EP.
Připomněl také přijetí deseti nových členů "právě včas" před minulými volbami do EP v roce 2004. Tyto země, stejně jako Bulharsko a Rumunsko, které se připojily letos, jsou novými členskými státy, ale ne novými demokraciemi, dodal německý křesťanský demokrat Pöttering.
Deklarace se také vyhýbá přímému odkazu na další rozšiřování unie, s nímž mají problém některé členské země jako Francie nebo Rakousko. Na oslavy narozenin unie nebyli pozváni představitelé kandidátských zemí.
José Barroso však zveřejnil poselství Bělorusům a ujistil je, že mají své místo v "evropské rodině". Vyzval autoritářský režim v Minsku k demokratickým reformám, které by vedly k "ukončení izolace, do něhož se Bělorusko dostalo vlastním přičiněním".
Také Merkelová připomněla vlastní životní zkušenost z rozděleného Německa a příklad jeho znovusjednocení podle ní nabízí "velkou naději těm Evropanům, kteří stále musejí trpět represemi - například lidem v Bělorusku". "Evropa je na vaší straně," řekla za potlesku přítomných.
Foto: ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.