Více než dvě třetiny běženců přicházejí do Německa kvůli strachu z války, devět z deseti nemá žádné znalosti němčiny a drtivá většina jich podporuje demokratické zřízení. Vyplývá to z reprezentativního průzkumu Institutu pro výzkum pracovního trhu (IAB) mezi uprchlíky, který byl představen v Berlíně.
Institut, který se na výzkumu podílel s dvojicí dalších organizací, se mezi červnem a říjnem letošního roku ptal celkem 2349 uprchlíků starších 18 let, kteří do Německa přišli mezi začátkem roku 2013 a koncem ledna 2016, na řadu oblastí jejich života.
Z průzkumu, který je zatím nejpodrobnější svého druhu, vyplynulo mimo jiné to, že běženci své domovské země opouštějí kvůli strachu z násilných konfliktů a války (70 procent), pronásledování a dalším politickým motivům (44 procent), životním podmínkám (39 procent), diskriminaci (38 procent), nuceným odvodům (36 procent) a špatné hospodářské situaci (32 procent).
Uprchlíci, z nichž velká část uvedla několik důvodů pro opuštění domova, strávili na cestě ze země původu do Německa v průměru 35 dnů. Náklady na takovou cestu činily v průměru kolem sedmi tisíc eur (190 tisíc korun).
Téměř tři čtvrtiny běženců (73 procent), kteří přicházejí do spolkové republiky, měly v domovské zemi zaměstnání, v průměru v něm strávily 6,4 roku. V Německu jich pracuje 14 procent. Podíl zaměstnaných uprchlíků výrazně roste s dobou, jakou v zemi žijí. Téměř čtyři pětiny (78 procent) běženců udávají, že chtějí v budoucnu pracovat určitě, 15 procent pravděpodobně.
Osmapadesát procent uprchlíků v zemích svého původu chodilo deset a více let do školy. Zároveň ale devět procent migrantů nenavštěvovalo žádnou školu. Více než 90 procent jich nemá v době příchodu do spolkové republiky žádné znalosti němčiny. Po dvou letech pobytu v Německu označuje 18 procent běženců své znalosti němčiny za dobré nebo velmi dobré a 35 procent za průměrné.
Průzkum také ukazuje, že drtivá většina běženců (96 procent) souhlasí s tvrzením, že by v zemi měl fungovat demokratický systém. S tvrzením, že stejná práva pro muže a ženy jsou součástí demokracie, souhlasí 92 procent uprchlíků. Tyto výpovědi zároveň ale poněkud zpochybňuje fakt, že by 21 procent migrantů nemělo problém se silným vůdcem, který by nemusel brát ohledy na parlament a volby. Na druhou stranu v průzkumech mezi německými občany se stejně vyjadřuje ještě o procento více lidí.