Rakousko ubytovalo čtyři desítky uprchlíků u společné hranice se Slovenskem. Bratislava již dříve výstavbu provizorního tábora pro 60 běženců v areálu hraničního přechodu Petržalka/Berg kritizovala. "V současnosti je tam ubytováno 42 uprchlíků ze Sýrie. Plné kapacity dosáhneme tento týden," řekl Georg Hartl, starosta rakouské vesnice Berg, na jejímž území prostory pro ubytování uprchlíků vyrostly.
Rakousko se kvůli náporu migrantů potýká s nedostatkem ubytovacích kapacit ve svých uprchlických táborech. Syrští běženci našli v Bergu přístřeší v mobilních obytných buňkách, které rakouské úřady nechaly postavit jen několika desítek metrů od hranice se Slovenskem. Provizorní tábor využívá zázemí někdejšího celního úřadu, kde rakouští policisté v minulosti kontrolovali posádky vozidel přijíždějících do alpské republiky. Tyto kontroly skončily poté, co se Slovensko stalo součástí schengenského prostoru volného pohybu osob.
"S ubytovanými uprchlíky nejsou žádné problémy. Nechápu slovenské pozdvižení," reagoval Hartl na kritiku Bratislavy vůči výstavbě zmiňovaného nouzového ubytování.Slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák ještě v srpnu, kdy výstavba tábora začala, upozornil na údajná rizika například v souvislosti se silničním provozem na hranici. Provizorní ubytovna stojí mezi silnicí a cyklistickou stezkou, od vozovky ji dělí plot či bariéry z betonu.
Rakouská obec Berg pro běžence zorganizovala veřejnou sbírku oblečení a dalších věcí, do které se kromě Rakušanů zapojili podle Hartla i Slováci. Během pondělka dobrovolníci přivezli uprchlíkům například sušáky na prádlo a jízdní kola.
Hartl řekl, že ubytovaní uprchlíci se mohou volně pohybovat i mimo prostor tábora, který se nachází asi pět kilometrů od největšího bratislavského sídliště Petržalka. Na výstavbu nouzového ubytování a jeho provoz spolková země Dolní Rakousy najala soukromou firmu. Tábor byl zřízen na tři roky a jeho obyvatelé po získání azylu v Rakousku budou muset ubytovnu opustit.
Slovenský ministr vnitra Kaliňák v souvislosti s výstavbou ubytovacích kapacit pro uprchlíky na hraničním přechodu dříve rovněž řekl, že slovenská policie u hranice posílí hlídky a že obyvatele tábora v případě překročení slovensko-rakouské hranice vrátí zpět do sousedního státu. Na zmiňovaném hraničním přechodu již od minulého týdne hlídkují slovenští policisté; tento krok ale souvisí s namátkovými kontrolami projíždějících vozidel, které Slovensko ohlásilo na svých hraničních přechodech s Rakouskem i Maďarskem.
Slovensko v rámci Evropské unie patří k nejsilnějším kritikům přerozdělení migrantů na základě povinných kvót. Levicová vláda premiéra Roberta Fica nabídla, že země dobrovolně přijme jen asi dvě stovky uprchlíků ze Sýrie. Kromě toho Slovensko slíbilo Rakousku, že dočasně ubytuje na svém území uprchlíky pobývající v alpské republice. První skupina migrantů přijela z Rakouska do Gabčíkova na jihu Slovenska minulý týden.
Uprchlický tábor na hranici dmýchá vztahy Rakouska a Slovenska
Zahraničí
21. 9. 2015 17:15
Dočasný uprchlický tábor na hranici Rakouska se Slovenskem.
Autor: ČTK Foto: ČTK , Peiger Marián, Koller Jan