"Uráželi islám". Útočník z Amsterdamu prozradil svůj motiv

Zahraničí
3. 9. 2018 21:15
Amsterodamské nádraží po útoku.
Amsterodamské nádraží po útoku.

Devatenáctiletý Afghánec podezřelý z pátečního pobodání dvou Američanů na amsterdamském nádraží vyšetřovatelům řekl, že motivem jeho útoku byly urážky islámu. Oznámila to nizozemská prokuratura. Mladík podle ní do Amsterdamu přicestoval se záměrem útočit a své oběti si vybral náhodně. Při výslechu zmínil jméno nizozemského krajně pravicového politika a známého odpůrce islámu Geerta Wilderse.

Muž, jenž měl podle nizozemského tisku povolení k pobytu vydané v Německu, ale podle prokuratury nehovořil o soutěži karikatur proroka Mohameda, kterou Wilders nedávno vyhlásil. Kontroverzní politik tím popudil muslimy na celém světě, soutěž nakonec z bezpečnostních důvodů zrušil. Islám jakékoli zpodobování proroka Mohameda zakazuje.

Mladý Afghánec na dva Američany zaútočil nožem v pátek krátce po poledni v podchodu v západní části amsterodamského hlavního nádraží. Policie útočníka následně postřelila. Střelba vyvolala na nádraží, na kterém v tu dobu byly tisíce turistů i místních, značnou paniku. Denně amsterodamským hlavním nádražím projde zhruba 250 tisíc lidí.

Nizozemské úřady již v sobotu uvedly, že útok byl patrně teroristicky motivovaný. Dodaly, že obě zraněné osoby jsou ve vážném stavu, nejsou ale v ohrožení života.

Autor: ČTK Foto: ČTK , imago stock&people/Evert Elzinga

Další čtení

ilustrační foto

V Itálii povolili sebevraždu ženě. Sestavili pro ni přístroj a zabila se očima

Zahraničí
27. 3. 2026
ilustrační obrázek

EU testuje aplikaci na ověřování věku, hrozí pokuty kvůli přístupu dětí

Zahraničí
27. 3. 2026
Vladimir Putin

Míří Rusko ke krachu? Putin žádá oligarchy o peníze. Válka je drahá

Zahraničí
Aktualizováno: 27. 3. 2026 16:02

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ