Ustupuje Hamburk muslimům? Uzavřel s nimi "historický" pakt

Zahraničí
15. 8. 2012 06:35
Islám postupně zapouští v Hamburku hluboké kořeny.
Islám postupně zapouští v Hamburku hluboké kořeny.

Drtivá většina Němců sice nesouhlasí s tím, že islám je součástí jejich země, ale realita si zjevně žádá jiné přístupy. Jako první německá spolková země uzavřel Hamburk smlouvu s muslimy a alevity, jež upravuje některá sporná témata. Přístavní město uznává některé muslimské svátky a otevírá dveře výuce islámu na školách.

Muslimské spolky tuto iniciativu chválí. Hovoří se o "signálu ochoty ke spolupráci ve vzájemném soužití" a "místo ve středu společnosti" pro muslimy. Jako první spolková země Německa uzavře už za několik týdnů Hamburk státní smlouvu s muslimy a alevity (odnož šíitského islámu).

Mešita a islámské centrum v Hamburku.Staré hanzovní město jednalo už roku 2007 se třemi muslimskými spoíky: Šúrou (Radou islámských společenstev), Turecko-islámskou unií (DITIB) a Sdružením islámských kultturních center.

Návrh smlouvy, který v úterý představil hamburský senát (vláda), upravuje mim o jiné následující témata.

     -Muslimská sdružení se právně zařazují mezi náboženská společenství. Nevyjasné zůstává, zda jsou zmíněná sdružení veřejněprávními subjekty, což by jim například umožnilo vybírat církevní daně.

     -Náboženská výuka na hamburských školách, která přesahuje hranice konfese, se bude v příštích pěti letech dále rozvíjet za spolupráce evangelické církve a islámských a alevitských náboženských společenstev. Konkrétně to znamená otevření dvěří muslimským a alevitským učitelům.

     -Až tři významné muslimské a alevitské svátky získají status církevních svátků. Tyto dny si bude možné vzít dovolenou. Nejde ale o automatické volno.

     -Ve smlouvě se nezaujímá žádný postoj k tomu, zda smějí státní zaměstnanci(kyně) nosit šátek. Tedy se ani nezakazuje, ani nepovoluje.

Hamburský starosta Olaf Scholz (uprostřed) se senátorkami a senátory.

Podle prvního starosty (též premiéra) Olafa Scholze (SPD) nevytvářejí citované dohody žádný nový právní stav. Jde o základní úpravy ve vztahu mezi městem a islámskými spolky. Odpovídající dohody má Hamburk také s katolickou a evangelickou církví.

Tiskové prohlášení muslimských sdružení hovoří o kroku "historického významu" a "signálu pro "další německé spolkové země". Ve čtvrtek bude o smlouvě jednat zemský parlament (Bürgerschaft). Smlouva bude podepsána, až ji poslanci na podzim schválí.

Demonstrace radikálních salafistů v Hamburku. To se vzhledem ke složení parlamentu, v němž mají absolutní většinu sociální demokraté (SPD), předpokládá.

Iniciativu vedoucí k citované smlouvě zahájil nicméně roku 2006 tehdejší křesťanskodemokratický starosta Ole von Beust (CDU). Odhaduje se, že v Hamburku žije 100 tisíc muslimů a alevitů.

 

 

Autor: - pp -Foto: Profimedia , hamburský senát

Další čtení

USA daly přednost svým zájmům, uvedl Bílý dům k pozastavení dodávek Ukrajině

Zahraničí
2. 7. 2025

Izrael podle Trumpa souhlasil s nezbytnými podmínkami pro příměří s Hamásem

Zahraničí
2. 7. 2025

Polský nejvyšší soud potvrdil vítězství Nawrockého v prezidentských volbách

Zahraničí
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ