Světová hospodářská krize zasáhla širokou společnost, ačkoli to na vánočních a novoročních nákupech, jak vyplývá z informací evropských médií, nebylo vidět. Stylisté a odborníci na trendy změnu cítí ve vzduchu, nižší příjmy se podle nich odrazí v chování a módě.
Ze zkušeností je zřejmé, že krize vrátí na scénu dlouhé sukně, rudé rtěnky a místo klubů budou plné hostů obývací pokoje. Napsal o tom polský deník Rzeczpospolita.
Klasickým ukazatelem krize je takzvaný hemline index, který vymyslel už v roce 1926 americký ekonom George Taylor. Zjistil, že délka šatů je závislá na aktuální hospodářské situaci. Podle něj v době konjunktury nosí slečny a dámy kratší sukně, které se s nastupující recesí prodlužují, oblékají se pak skromněji a spíše zakrývají tělo.
Za posledních několik desítek let se pravidlo potvrdilo, například v roce 1987 před burzovní krizí byly regály plné minisukní. Na jaro 2009 návrháři ale nabízejí všechny délky; od velmi krátkých až po velmi dlouhé. V barvách však lze něco z krize najít, napsal deník, objevuje se mnoho tmavých odstínů a těžkých obleků s grafickými potisky, v nichž lze jako v tanku čelit nepříznivému světu.
Módní se stávají také měkké pohodlné oděvy, které diskrétně a elegantně zahalují tělo. Hodí se na domácí poklidné posezení či tiché party, což nahrává tomu, že v době krize lidé méně navštěvují kluby a diskotéky a více času tráví doma.
Drogerie prodávají méně deodorantů a naopak v lékárnách roste poptávka po lécích na bolesti žaludku a hlavy, protože strach ze ztráty zaměstnání způsobuje nevolnosti, pokračuje deník.
Lidé vybírají levnější kosmetiku a odkládají na lepší časy plastické operace. Psychologové Terry Pettijohn a Donald Sacco tvrdí, že v době krize lidé poslouchají poklidnější hudbu, která nutí k reflexi.
Na situaci na trhu poukazuje také takzvaný leading lipstick indicator, který zavedl kosmetický koncern Estée Lauder.
Podle specialistů firmy roste v době recese poptávka po rudých rtěnkách. Pokud se totiž nehodí, aby si slečna kupovala extravagantní drahou sukni, pořídí si alespoň křiklavou rtěnku. Rudé rty nosily ženy už za druhé světové války, což byl jistý druh psychické podpory. Pěkně namalovaná ústa působí prý i na nadmíru vystresované muže, shrnul list Rzeczpospolita.
Foto: archiv a Profimedia