V Istanbulu pokračují protesty, pozatýkáno na tisíc lidí

Zahraničí
1. 6. 2013 22:08
Během nepokojů podle bylo prý 79 lidí zraněno.
Během nepokojů podle bylo prý 79 lidí zraněno.

Policie v Istanbulu druhým dnem rozháněla slzným plynem a vodními děly protivládní protest, aby demonstrantům zabránila dostat se na hlavní náměstí. Později se však z náměstí stáhla a umožnila tam přístup desetitisícům demonstrantů. Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan přitom nejprve odmítl, aby se policie stáhla. Ministr vnitra později řekl, že na více než 90 demonstracích po celém Turecku bylo pozatýkáno 939 lidí.

Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan.

"V různých městech bylo zadrženo 939 lidí, někteří už byli propuštěni," řekl ministr vnitra Muammer Güller. Během nepokojů podle něj bylo 79 lidí zraněno.

Menší protestní akce se konala také v Ankaře. Protesty původně začaly tento týden pokojně, jako akce odporu proti stavebním projektům v istanbulském parku Taksim.

V pátek ale přerostly v bouřlivou protivládní demonstraci. Policie při ní rozprášila demonstranty, kteří nesouhlasili s kácením stromů v parku.

Nevole se nyní obrátila proti vládě premiéra Erdogana, která je podle mnohých Turků stále autoritativnější. Protesty se rozšířily i do dalších měst.

Erdogan prohlásil, že policie zůstane na náměstí Taksim, aby zajistila klid. Ujistil také občany, že stavební projekty, které počítají s vybudováním nákupního centra a s opravou historických kasáren, budou realizovány. "Policie tam byla včera, je tu dnes a zůstane tady i zítra, protože náměstí Taksim se nesmí stát místem, kde si extremisté budou dělat, co chtějí," řekl Erdogan.

Podle Anatolské tiskové agentury se však policie po krátkých potyčkách s demonstranty začala z náměstí stahovat. Agentura Dogan uvedla, že jak se policisté začali stahovat, někteří demonstranti na ně házeli různé předměty. Policisté pak použili slzný plyn, aby demonstranty dočasně zastavili, a následně pokračovali v odchodu z náměstí. Policie proti demonstrantům použila rovněž vodní děla. Lidé volali hesla jako 'Sjednoťme se proti fašismu!' nebo 'Vládo, odstup!'.

Protesty se rozšířily i do dalších tureckých měst.Protest je ale namířen i proti policii, která podle občanů nadužívá své pravomoci a používá slzný plyn nepřiměřeně často a bez rozkazů.

Nejvíce odporu mezi lidmi ale vyvolává Erdoganova uzavřenost ke kritice a příklon jeho vlády k islámu. Vláda minulý týden překvapivě rychle prosadila zákon zpřísňující podmínky pro reklamu na alkoholické nápoje.

"Lidé se proti Erdoganovi bouří, protože si přisvojuje moc a míchá se lidem do života," podotýká Ozturk Turkdogan z turecké organizace ochránců lidských práv.

Autor: ČTK , ReutersFoto: ČTK

Další čtení

Před 85 lety byla zřízena v rámci RAF první československá peruť

Zahraničí
12. 7. 2025

V italských Dolomitech zemřel český turista. Zřítil se ze stezky v horách

Zahraničí
Aktualizováno: 12. 7. 2025 01:00

Tisíce obyvatel Bosny si připomněly 8000 obětí genocidy ve Srebrenici

Zahraničí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ