Řecká pravicová strana Nová demokracie (ND), která podporuje mezinárodní pomoc předluženému Řecku, před novými parlamentními volbami vede v průzkumech veřejného mínění. Na druhém místě je Koalice radikální levice (SYRIZA), jež drastické podmínky provázející pomoc odmítá. Šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeová dala najevo, že s Řeky cítí jen málo sympatií, a vyzvala je, aby platili daně.
V pěti zveřejněných průzkumech vede ND před koalicí SYRIZA o 0,5 až 5,7 procenta. Levicová strana PASOK, která je také pro mezinárodní pomoc, je s odstupem třetí. Nicméně koalice ND a PASOK, která vládla i před volbami, by nyní měla v parlamentu podle anket většinu 11 až 16 křesel.
Doposud strany podporující a odmítající podmínky zahraniční pomoci sváděly v průzkumech po nerozhodných volbách 6. května vyrovnaný souboj, případně SYRIZA měla větší náskok.
V Řecku je klíčové, která strana volby vyhraje, jakkoli malým rozdílem. Vítěz totiž získává v parlamentu o 300 poslancích automaticky 50 křesel navíc.
Volby 17. června následují poté, co květnové hlasování skončilo prakticky nerozhodně mezi odpůrci i stoupenci záchranného balíku EU a MMF v hodnotě 130 miliard eur. Vítězství stran odmítajících hluboké škrty požadované výměnou za finanční pomoc, které prohloubily ekonomický propad a růst dluhu, vyvolalo v Evropě obavy, že Řecko by mohlo opustit eurozónu. MMF a EU požadují také kroky proti korupci a daňovým únikům.
Lagardeová: Dodržte podmínky
Šéfka MMF Lagardeová v rozhovoru, který otiskl britský list The Guardian, důrazně Řeky vyzvala, aby dojednané podmínky dodrželi.
Na dotaz, zda myslí i na dopad škrtů na obyčejné lidi, třeba na pacienty, kteří se nemohou dostat k potřebným lékům, řekla, že myslí "víc na děti ze školy ve vesničce v Nigeru... které se tři dělí o jednu židli." "Myslím, že potřebují ještě víc pomoci než lidé v Aténách," řekla.
"A pokud jde o Atény, myslím také na všechny ty lidi, kteří se pořád snaží vyhnout placení daní," dodala Lagardeová. Připustila, že myslí i na lidi, kteří přišli o práci a nemají přístup k sociálním službám. "Myslím, že by si měli kolektivně pomoci. Jak? Tím, že zaplatí všichni daně," dodala.
Stejně se vyjádřila o dopadech na děti. "Zodpovědní jsou rodiče, ne? Tak rodiče musí platit daně," prohlásila. Na dotaz, zda si tedy Řekové a další v Evropě hezky žili a teď za to musí platit, šéfka MMF řekla: "Tak to je."
Šéf ND Antonis Samaras ostře zaútočil na koalici SYRIZA a obvinil ji, že si hraje s ohněm. "Pokud Řecko jednostranně vypoví dohodu o pomoci, bude po léta izolované... nebude mít potraviny, léky a benzín. Bude trpět neustálými výpadky proudu," řekl Samaras na shromáždění své strany.
SYRIZA reagovala potvrzením svého odporu vůči dohodě s EU a MMF. "Znamenala by další snižování platů a penzí, nové propouštění ve veřejném sektoru, rostoucí nezaměstnanost a zavřené obchody," uvedla SYRIZA v prohlášení.
Podle analytiků je vedení ND stále křehké. "Nové průzkumy ukazují, že je vystrašilo vedení strany SYRIZA v minulých anketách," řekl analytik John Loulis. Podle něj SYRIZA bude možná mít výhodu u nerozhodných voličů, které tolik nevyvede z míry obava z odchodu z eurozóny.
"Je to stále velmi těsný souboj. ND má malý náskok, ale každý, kdo je označí za favorita, se naprosto mýlí," uvedl Loulis.