Ve volbách v Severním Irsku podle očekávání vyhrála nejsilnější unionistická strana DUP těsně před nejsilnější republikánskou stranou Sinn Féin. Ostatní formace budou mít povětšinou jen malé zastoupení v zákonodárném shromáždění, z něhož má být v této britské provincii ještě tento měsíc vytvořena společná vláda katolíků a protestantů. Ukázaly to výsledky středečního hlasování, které zveřejnila stanice BBC.
Probritská protestantská Demokratická unionistická strana (DUP) Iana Paisleyho získala 30,1 procenta hlasů a proirská katolická Sinn Féin (SF) Gerryho Adamse 26,2. Umírněná katolická Sociálnědemokratická a labouristická strana (SDLP) obdržela 15,2 a Ulsterská unionistická strana (UUP) 14,9 procenta hlasů, zatímco unionistická nesektářská Strana spojenectví (AP) 5,2 procenta. Zbytek hlasů si rozdělily Strana zelených (GP), radikální Pokroková unionistická strana (PUP) a blíže neupřesněná malá formace OTH.
Ze 108 křesel regionálního parlamentu Ulsteru, Severoirského shromáždění, jich získala DUP 36, Sinn Féin 28, UUP 18, SDLP 16, AP sedm a ostatní tři formace po jednom křesle.
Téměř dvoudenní čekání na konečné výsledky si vyžádal složitý mechanismus sčítání hlasů, o kterém svědčí i to, že UUP má více křesel než SDLP, pro kterou přitom celkově v 18 volebních okrscích hlasovalo více lidí než pro UUP.
Britský ministr pro Ulster Peter Hain již začal odděleně vyjednávat s představiteli DUP a SF. Mezi oběma stranami přetrvává napětí a vytvoření stabilní vlády není stále jisté. Paisley vyjádřil ochotu k vládnutí s katolíky, ale zapochyboval, že SF chce skutečně mír. Adams se také opět vyjádřil pro sdílení moci s protestanty, ale poznamenal, že to bude vyžadovat "toleranci a trpělivost" s Paisleyho stranou.
Britský premiér Tony Blair a jeho irský protějšek Bertie Ahern vyzvali severoirské politiky, aby nepromeškali "historickou příležitost" k obnovení tamních institucí. Již dříve uvedli, že v případě nevytvoření vlády do 26. března, bude zákonodárné shromáždění rozpuštěno a Londýn za pomoci Dublinu bude Ulster dále přímo a plně spravovat.
S ohledem na výsledky a předchozí dohody by měl být premiérem Paisley a jeho náměstkem Martin McGuinness ze Sinn Féin. Protestanti a katolíci si dále mají rozdělit deset ministerských křesel, především financí, kultury, ekonomiky, školství, zdravotnictví a životního prostředí. Londýn si ponechá kontrolu nad zahraničními věcmi, obranou a bezpečností.
Většina voličů v provincii podle místních médií doufá, že výsledkem voleb bude obnovení samosprávy, která byla pozastavena v říjnu 2002 poté, co se objevila obvinění o tom, že Irská republikánská armáda (IRA) má v tamním zákonodárném shromáždění agenta.
Poměrně velká účast ve středečních volbách, přes 60 procent, podle Blaira a Aherna znamená, že obyvatelé Severního Irska věří "po letech frustrace a zklamání" ve funkčnost příští administrativy.
Mírová smlouva z roku 1998 ukládá, že vládu musejí vytvořit spolu republikáni a unionisté. To má zaručit znesvářeným skupinám podíl na moci bez ohledu na výsledek voleb a zvýšit vzájemnou důvěru.
Dohoda ukončila zhruba třicetileté sektářské násilí, které si vyžádalo na 3600 mrtvých. Pro přetrvávající nedůvěru a nevraživost mezi protestantskými a katolickými představiteli se však dosavadní dva pokusy vytvořit stabilní severoirský parlament a vládu nepodařily.
Loni však IRA, ozbrojené kříslo SF, složila zbraně a protestantské vedení zmírnilo svou kritiku vůči Sinn Féin. Tato katolická strana také slíbila, že svou snahu odtrhnout Ulster od Londýna a připojit ho k Irské republice již nebude prosazovat násilím, ale jen politickými prostředky.
Foto: archiv