Zločiny bez soudu
V USA našli esesáka z Ukrajiny. Poláci nevěří, že ho odsoudí
24.06.2013 18:30
Henryka Jablonská se nemůže ubránit slzám, když vypráví, jak na ní před téměř sedmdesáti lety mířil puškou muž v tmavé uniformě. Stiskl tehdy spoušť, ale zbraň nevystřelila. Ona zůstala naživu, při masakru v červenci 1944 v polské obci Chlaniów ale zemřelo 44 jejích sousedů. Zabili je ukrajinští vojáci z elitní divize německé SS.
Jak zjistili reportéři agentury AP, jeden z velitelů této obávané jednotky Michael Karkoc žije v USA. Poláci ale nevěří, že bude vydán a odsouzen.
Paní Jablonská neskrývá rozhořčení, když mluví o ukrajinském veliteli, jenž bydlí v Minnesotě. Nynější odhalení ale podle ní přišlo pozdě. "K čemu to teď je? Je mu 94 let a žil tolik let v klidu a obklopen rodinou," říká Jablonská.
Podle zjištění AP se Karkoc v době masakru ve vesnici nacházel, nicméně žádné přímé důkazy spojující ho s vraždami civilistů neexistují.
Paní Jablonské bylo šest let, když ukrajinští vojáci do její vesnice vtrhli.
Viděla, jak střílí po vesničanech, házejí granáty a zapalují domy, ve kterých byli nevinní lidé, zejména ženy a děti.
Se svými rodiči a sestrou se snažila utéct, ale vojáci SS je zastavili. Slyšela, jak muži v tmavé uniformě, který na ně mířil, ostatní říkají: 'Zastřel je'.
Mluvili ukrajinsky, nicméně rozuměla jim vzhledem k tomu, že se tento jazyk podobá polštině.
Zbraň naštěstí nevystřelila. V nastalém zmatku se následně podařilo Jablonské, její matce a sestře utéct. Jejich otce vojáci odvedli a jeho mrtvé tělo později objevili v nedalekém poli. "Bylo to něco absolutně příšerného," vzpomíná na tehdejší události Jablonská.
Ukrajinskému řádění unikl i Stanislaw Banach a jeho bratr Kazik. Když jejich otec viděl vojáky zapalující domy ve vesnici, řekl jim, ať se utíkají schovat do lesa. Chlapci masakr přežili díky tomu, že se schovali na poli v kupkách sena. Otcovi členové SS podřízli hrdlo.
Pan Banach je rovněž skeptický ohledně šance, že by mohl být velitel Karkoc postaven před soud. "Je už starý a oni nejspíš řeknou, že je příliš slabý, aby s ním mohl být zahájen proces," uvedl Banach.
Žalobci v Polsku i v Německu se nyní snaží projít veškeré historické dokumenty a najít důkazy, díky kterým by mohli požadovat Karkocovo vydání ze Spojených států.
Karkoc americkým úřadům v roce 1949 údajně řekl, že během 2. světové války nevykonával vojenskou službu, čímž zatajil, že byl důstojníkem a zakládajícím členem Ukrajinské sebeobranné legie a později i důstojníkem Haličské divize SS. Ta byla v USA na tajné černé listině organizací, jejíž členové nesměli vstupovat na území Spojených států.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.