Nejpozději v památníku obětem holocaustu Jad Vašem se každý izraelský školák dozví, co si má myslet o papeži Piu XII., který byl hlavou římskokatolické církve v letech 1939 až 1958. "Dokonce i poté, co zprávy o vyvražďování Židů dospěly do Vatikánu, papež proti tomu neprotestoval ústně ani písemně... Dokonce i když byli Židé z Říma deportováni do Osvětimi, nezasáhl," stojí na jedné z tabulek se dvěma papežovými fotografiemi.
Vlevo od nich je vystaven velký letecký záběr koncentračního tábora Osvětim. "Je to zločinec," říká jeden z návštěvníků památníku poté, co si přečetl texty na výstavě v Jad Vašemu.
Emoce se vysoko vzedmuly poté, co Vatikán a Izrael znovu vynesly na veřejnost svůj dlouholetý doutnající spor ohledně role Pia XII. Vatikán kritizuje historické hodnocení v Jad Vašemu, podle něhož Pius mlčel ke genocidě Židů v dobách nacismu a zůstal dalekosáhle "neutrální". Izrael reaguje rozhořčeně na zahajovaný proces Piova blahořečení.
Izraelský ministr sociálních věcí Jicchak Herzog řekl: "Záměr prohlásit Pia XII. za svatého, je nepřijatelný. V dobách holocaustu Vatikán velmi dobře věděl, co se děje v Evropě." Izraelský list Haarec označil jeho veřejné vyjádření za "vysoce neobvyklé", protože do Herzogovy kompetence patří i spolupráce s křesťanskými organizacemi.
Novou rozmíšku vyvolal tentokrát německý kněz Peter Gumpel, když prohlásil, že německý papež Benedikt XVI. nepojede do Izraele, dokud nebudou z památníku Jad Vašem odstraněny fotografie Pia XII., včetně doprovodného komentáře. Jezuita Peter Gumpel je v případu Pia XII. postulátorem, čili advokátem pověřeným organizováním jeho blahořečení. Vatikánský mluvčí Federico Lombardi pak v rámci jakési "hasicí akce" řekl, že odstranění tabulek není rozhodující pro papežovu cestu do Izraele, i když text v památníku Jad Vašem musí být podle něj "nově, objektivně a hloubkově zhodnocen".
ČTĚTE TAKÉ: Mlčel k holocaustu, zemřel bizarně. Čeká ho blahořečení?
Historici z památníku obětí holocaustu se nechtějí podvolit tlaku z Vatikánu. Prezentace papeže Pia XII. je založena na nejlepších výsledcích výzkumů daného tématu, uvádí se v oficiálním prohlášení. "Historici z Jad Vašemu sledují pozorně veškerý vývoj v bádání a všechny relevantní nové podklady a zabývají se nadále každým aspektem oné doby," stojí v něm. A pak správa památníku Jad Vašem apeluje na Vatikán: otevřete tajné archívy z let 1939 až 1945, aby konečně zavládlo jasno v této historické otázce!
Než se tak ale stane, bude patrně tento sporný případ nadále předmětem kontroverzních diskusí. Před dvěma týdny se papež Benedikt XVI. během bohoslužby k 50. výročí Piova úmrtí otevřeně zastal bývalé hlavy katolické církve. Tento papež prý kvůli choulostivé historické situaci často jednal tajně, protože usoudil, že "právě tímto způsobem může zabránit nejhoršímu a zachránit co možná nejvíce Židů". O tom prý svědčily akce, vyjádření a promluvy.
"Jen se podívejte na výsledky. Realita prokázala, že se (Pius XII.) stoprocentně mýlil," říká ředitel Střediska Simona Wiesenthala v Jeruzalémě Efraim Zuroff. Tento pronásledovatel nacistů tak poukazuje na těch zhruba šest milionů Židů zabitých během holocaustu. Na zamýšlené Piovo blahořečení má Zuroff jasný názor: "Nezasloužil si to." Blahořečení by se podle něj v tomto případě stalo "nejvyšší poctou pro člověka, který jako náboženský vůdce žalostně selhal v nejdůležitější zkoušce".
Bez ohledu na nejnovější slovní bitvu izraelský prezident Šimon Peres znovu pozval papeže Benedikta k návštěvě Izraele. "Je tu důvod k domněnce, že Pius XII. toho neudělal dost pro záchranu života Židů. Nechtěl bych ale vynášet soud... Papežova cesta do Svaté země nemá nic společného se zlobou a sporem. Ta země je pořád svatá; pro nás všechny."
Foto: Reuters a archiv