Ve Francii se zřítila belgická stíhačka, oba piloti jsou naživu

Zahraničí
19. 9. 2019 15:46
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

V departmentu Morbihan na západě Francie se ve čtvrtek ze zatím neznámých důvodů zřítila belgická stíhačka F-16. Oba piloti se stihli včas katapultovat a jsou naživu, utrpěli však zranění. Padák jednoho z nich se při sestupu zamotal do drátů vysokého napětí a voják na nich zůstal přes dvě hodiny viset. Záchranářům se ho však už podařilo dostat na zem. S odkazem na místní úřady o tom informovala agentura. Havárii potvrdilo i belgické ministerstvo obrany.

"Letoun vzlétl z Florennes (v Belgii) a mířil na leteckou základnu námořnictva Lann-Bihoué," která se nachází poblíž města Lorient v Bretani, uvedly úřady. Letadlo neneslo žádné zbraně a jeho náklad vyšetřovatelé zkoumají.

Kolem místa havárie vytvořila policie bezpečnostní perimetr v okruhu 500 metrů. Vedení departmentu Morbihan mobilizovalo 40 hasičů a 20 hasičských vozů a z bezpečnostních důvodů evakuovalo celkem 15 lidí z osmi domů.

"Křídlo letadla vytrhlo kus střechy na severní straně našeho domu. Škody jsou značné: stromy a kůlna byly v plamenech, když nás s manželkou evakuovali," svěřil se deníku Télégramme jeden z místních obyvatel.

"Potvrzujeme, že dvoumístná F-16, která vykonávala cvičný let, se dnes porouchala poblíž Lorientu. Oba dva lidé na palubě se katapultovali, vystřelovací sedadla zafungovala. Tým z vedení letecké bezpečnosti (ministerstva) obrany je na cestě z Belgie," uvedlo ve vyjádření belgické ministerstvo obrany.

Autor: ČTK , AFPFoto: , Pixabay.com/Free-Photos

Další čtení

Izraelská armáda zahájila pozemní operaci proti Hizballáhu v jižním Libanonu

Zahraničí
16. 3. 2026
ilustrační foto

Ukrajina podnikla velký dronový útok na Moskvu, na jihu Ruska hoří zásobník ropy

Zahraničí
16. 3. 2026
soudní síň, Skopje, 19. listopadu 2025

Tragický loňský požár klubu v Kočani je jedním z mnoha způsobených pyrotechnikou

Zahraničí
16. 3. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ