Ve Švédsku nesmějí dočasně létat gripeny

Zahraničí
21. 4. 2007 11:34
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Ilustrační fotoV celém Švédsku byly v pátek večer do odvolání zakázány lety stíhaček Jas-39 Gripen nejnovějších modifikací C a D.  Lety byly zastaveny v reakci na čtvrteční havárii jednoho ze strojů. Její pravděpodobnou příčinou bylo nechtěné katapultování pilota. Moderní švédské stíhačky má k dispozici i česká armáda. Mluvčí českého ministerstva obrany Andrej Čírtek v sobotu řekl, že gripeny pokračují ve střežení českého vzdušného prostoru.

Pilot při výslechu podle švédských médií řekl, že sedačka byla vymrštěna z kabiny při přistávacím manévru na severu Švédska a že on sám se katapultovat nechtěl. Letec dopadl s pomocí padáku na zem a nikdo nebyl zraněn.

Švédské úřady bezprostředně po havárii pozastavily lety gripenů pouze u regionální perutě F 21, z níž havarovaný letoun pocházel. České ministerstvo obrany v pátek vyloučilo, že by rozhodnutí švédské strany ovlivnilo plány české armády. Pozastavení letů ve Švédsku "není žádným důvodem pro (českou) armádu, aby zasahovala do provozu letounů v Česku", řekl v pátek mluvčí ministerstva Andrej Čírtek.

Představitel švédského ministerstva obrany řekl, že Stockholm o pozastavení letů informoval Česko a také Maďarsko, kde se nyní gripeny používají k výcviku pilotů. Podle Švédů je věcí Prahy a Budapešti, jaký postup zvolí. "Jsme se švédskou stranou ve spojení. Podle jejich indikací můžou gripeny běžný úkol ochrany vzdušného prostoru bez problémů provádět, takže v tom pokračujeme a švédská strana nám předává všechny informace," řekl Čírtek.

Chyba pilota? 

V pátek večer se však na základě nových poznatků z vyšetřování velení švédského letectva rozhodlo rozšířit zákaz letů stíhaček typu Jas-39 Gripen nejnovějších modifikací C a D na celou zemi. V celém Švédsku jde o 53 strojů z celkového počtu 138 stíhaček Jas-39 Gripen, které má švédská armáda k dispozici.

Podle informací, jež deníku Dagens Nyheter poskytl zdroj ze zvláštní vyšetřovací komise, která zkoumá průběh a příčiny incidentu, fakta nasvědčují tomu, že pilot se svými pohyby v kabině katapultoval sám, aniž cokoli podobného zamýšlel. "Starších modifikací se nynější zákaz letů netýká proto, že systém odpálení pilotovy katapultáže je v nich jiný než u novějších strojů," řekl deníku Dagens Nyheter velitel švédského letectva Mats Helgesson.

Dřívější potíže

Letos v březnu Švédský rozhlas informoval, že výrobce gripenů údajně dlouhou dobu neřešil technickou závadu, kterou kontrolní orgány považovaly za vážnou. Šlo prý o bezpečnostní zařízení u sedaček pilotů, jež mělo chránit pilotovo zdraví v případě nouzové katapultáže. Vada údajně byla zjištěna v roce 1993, kdy při přehlídce nad Stockholmem jeden pilot musel letadlo v nouzi opustit. Při katapultáži však nefungovalo zařízení, jež má přitlačit pilotovy ruce k tělu ve chvíli, kdy ve vysoké rychlosti opouští kabinu a kdy hrozí, že si ruce při nárazu o trup letounu poraní.

Foto: Jan Schejbal

Autor: ČTK

Další čtení

Američan dostal doživotí za plánování vraždy agentů šetřících útok na Kapitol

Zahraničí
3. 7. 2025

Desítky hasičů na Krétě bojují s rozsáhlým požárem, 3000 lidí se evakuovalo

Zahraničí
3. 7. 2025

K Zemi míří objekt, který zřejmě pochází z cizího hvězdného systému

Zahraničí
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ