Víza pro kanadské diplomaty kvůli vízům pro Čechy nebudou

Zahraničí
5. 11. 2010 18:53
S vízy pro Kanadu Brusel nepočítá. (ilustrační foto)
S vízy pro Kanadu Brusel nepočítá. (ilustrační foto)

Evropská komise zatím zavedení víz pro kanadské diplomaty kvůli tomu, že Kanada loni v červenci jednostranně obnovila vízovou povinnost pro Čechy, nenavrhne. Ukázala to přijatá zpráva o vízové reciprocitě. Loni tím přitom hrozila.

Jenže nyní podle komise Ottawa splnila obě podmínky, které jí Brusel dal. Zjednodušilo se vydávání víz pro Čechy tím, že Kanada otevřela pracoviště v Praze, zatímco předtím si lidé z České republiky museli jezdit pro víza do Vídně.

Druhá podmínka souvisela s tím, že měla vzniknout jakási "cestovní mapa", na jejímž konci by mělo být zrušení víz pro Čechy. Kanada slíbila, že změní azylový systém, po čemž by měla podle slibů Ottawy následovat případná změna její vízové politiky.

Kdy budou moci Češi jezdit do Kanady zase bez víz, je nicméně stále nejasné. Případné změny se dají očekávat zřejmě po zavedení nového azylového systému, což by mělo být na konci roku 2011.

O situaci i zprávě komise se už v pondělí budou bavit ministři vnitra členských zemí EU, mezi nimiž by měl být i český zástupce Radek John.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Další čtení

Před 85 lety byla zřízena v rámci RAF první československá peruť

Zahraničí
12. 7. 2025

V italských Dolomitech zemřel český turista. Zřítil se ze stezky v horách

Zahraničí
Aktualizováno: 12. 7. 2025 01:00

Tisíce obyvatel Bosny si připomněly 8000 obětí genocidy ve Srebrenici

Zahraničí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ