Šéf srbské vlády Vojislav Koštunica dnes v Bělehradě překvapivě oznámil svou demisi. Vládní koalici se nepodařilo překonat názorové rozpory, uvedl Koštunica před novináři v Bělehradě. „To je konec vlády," prohlásil. Jako termín předčasných voleb navrhl 11. květen.
Vizitka srbského premiéra Vojislava Koštunici |
Datum a místo narození: 24. března 1944, Bělehrad
Vzdělání: právnická fakulta Bělehradské univerzity
Politická příslušnost: spoluzakladatel a předseda Demokratické strany Srbska (DSS, od července 1992), člen Demokratické strany (DS, 1990-92); nikdy nebyl členem komunistické strany.
Funkce: předseda srbské vlády (od března 2004), poslední prezident Jugoslávské svazové republiky (JSR; 2000-03).
Předchozí praxe: asistent právnické fakulty Bělehradské univerzity (v roce 1974 propuštěn z politických důvodů), pracovník Ústavu společenských věd (1974-81), pracovník (i ředitel) Ústavu pro filozofii a společenské vědy (1981-90), poslanec srbského parlamentu (1990-97).
Ostatní:
- odmítá samostatnost Kosova, požaduje návrat Kosova Srbsku - v nedávných ostře sledovaných prezidentských volbách veřejně nepodpořil ani dosavadní hlavu státu Borise Tadiče, ani jeho nacionalistického soupeře Tomislava Nikoliče - je znám jako umírněný nacionalista, stoupenec západního stylu demokratické společnosti, který vždy důsledně hájil srbské národní zájmy - odsuzoval jak nálety Severoatlantické aliance v době kosovského konfliktu, tak vydání svého politického soupeře Slobodana Miloševiče Mezinárodnímu trestnímu tribunálu pro bývalou Jugoslávii v Haagu - v 80.letech byl známým bělehradským disidentem a obhájcem svobody slova - je jedním ze zakladatelů první opoziční formace v Jugoslávii, Demokratické strany, v roce 1990 - prezidentem JSR zvolen jako kandidát 18 srbských opozičních stran sdružených v Demokratické opozici Srbska; porazil dosavadního prezidenta JSR Slobodana Miloševiče. - v roce 2001 obdržel od americko-evropského Ústavu pro studia Východ-Západ titul Státník roku, a to za pokojný přechod moci a za úsilí o ekonomickou a demokratickou transformaci země - v minulosti byl obviňován z přílišného nacionalismu, ze sbližování se Srbskou radikální stranou, nevyhnul se kritice za zastávání idejí Velkého Srbska. |