Volby v Británii se blíží. Mayová oslabila, situace se zamotává

Zahraničí
7. 6. 2017 05:35
Premiérka Británie Teresa Mayová.
Premiérka Británie Teresa Mayová.

Ve stínu nedávných teroristických útoků z Londýna a Manchesteru se v Británii ve čtvrtek uskuteční předčasné parlamentní volby, které budou mít zásadní vliv na vztahy Británie a dalších evropských zemí po britském odchodu z Evropské unie. Favority stále zůstávají vládnoucí konzervativci premiérky Theresy Mayové, opoziční labouristé však v posledních dvou týdnech výrazně snížili jejich náskok v průzkumech.

Předvolební kampaň, která byla od útoku v Manchesteru před dvěma týdny již dvakrát přerušena, se v posledních dnech točí okolo bezpečnostních témat, jež dosud nebyla v popředí zájmu, ale která nyní podle expertů mohou výsledek ovlivnit.

Mayová čelí v souboji o premiérské křeslo lídru posilující levice Jeremymu Corbynovi, který v posledních týdnech sáhl k útočnému stylu a obvinil ministerskou předsedkyni, že v minulosti iniciovala mnohatisícový pokles počtu policistů a tím usnadnila útočníkům jejich počínání. Mayová odvětila, že její policejní škrty se nijak nedotkly protiteroristických týmů, a obvinila Corbyna, že vytrvale blokuje posílení policejních pravomocí v boji s terorismem. Skutečné plány na změnu přístupu k terorismu však slyšet nejsou.

Zatímco bezpečnost ovládla spíše mediální prostor, volební programy psané ještě před posledními atentáty sázejí na jiná témata. Jedním z těch zásadních jsou očekávané výstupní rozhovory s Bruselem, které chce premiérka v případě volebního úspěchu zahájit ještě tento měsíc. Mayová slibuje Britům rázné vyjednání "tvrdého brexitu" postavené na cíli omezit počet přistěhovalců ze států EU, i kdyby to mělo šedesátimilionovou zemi stát volný přístup na unijní trh. Corbyn, jemuž od loňského referenda někteří spolustraníci vyčítají nejednoznačný přístup k otázce odchodu z EU, chce hlavně zajistit, aby nepřišla k úhoně ekonomika a životní standard Britů.

Právě touha po silném vyjednávacím mandátu vedla v dubnu premiérku k tomu, že překvapivě vypsala předčasné volby necelý rok po referendu, v němž se jednoznačně nepřiklonila na žádnou stranu. Zprvu jasné průzkumy, které dávaly konzervativcům náskok 15 až 20 procentních bodů, však v posledních týdnech začaly předpovídat těsnější výhru toryů; podle poslední ankety by konzervativci měli ve čtvrtečních volbách získat o pouhý procentní bod více než opoziční levice.

Na průzkumy se nedá spolehnout

Média však upozorňují na poslední dvě selhání sociologických výzkumů, které nepřesně předpovídaly výsledek loňského referenda o brexitu i předloňských voleb, jež měly být vyrovnané, ale nakonec je ovládli konzervativci.

Zisk většiny ze 650 křesel zajišťující vznik jednobarevné vlády by podle některých průzkumů mohl být pro Mayovou nedosažitelný, a pokud se odhady relativně vyrovnaných výsledků potvrdí, bude důležitá povolební role menších stran. Skotská národní strana (SNP) i liberální demokraté, kteří svorně nesouhlasí s odchodem z EU, naznačili možnost podpořit vládu proti Mayové a zabránit tak naplnění její představy o brexitu. SNP hovoří o novém referendu o skotské nezávislosti, pokud by Mayová prosadila rázné odloučení od Bruselu, liberálové zase chtějí uspořádat plebiscit o příští podobě vztahů s EU včetně možnosti rozmyslet si odchod úplně.

Premiérka se vedle příkladně konzervativní snahy o vyrovnání britského státního rozpočtu snaží získat přízeň části středovějších voličů slibem zvýšených financí pro britské zdravotnictví, jehož stav je terčem opakované kritiky, a pro státní školství. Bouři nevole vyvolal její plán úsporných opatření v oblasti sociálních služeb, který by se dotkl především starších lidí. Podle mnohých pozorovatelů měl právě tento ohlášený krok významný vliv na pokles preferencí konzervativců. Od původních plánů, přezdívaných také "daň z demence", už Mayová pod tlakem částečně ustoupila. Ujistila například, že počítá se zavedením stropu pro příspěvky na sociální péči.

Corbyn naproti tomu chce skoncovat s lety úsporných opatření po finanční krizi a slibuje investovat do růstových opatření v britské ekonomice a zvýšit daně podnikům a lidem s nejvyššími příjmy.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP , Stefan Rousseau, Owen Humphreys

Další čtení

Vladimir Putin

Stále výsměch. Moskva chce mír, ale nevzdá se cílů války, řekl Putin Trumpovi

Zahraničí
3. 7. 2025
ilustrační foto

Ukrajinské rakety zabily ruského generála, oblíbence Putina. Povýšil ho

Zahraničí
3. 7. 2025
Amelia Earhartová a Fred Noonan, pilotka, navigátor

Američané znovu hledají letadlo Amelie Earhartové. Vyřeší záhadu?

Zahraničí
3. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ