Vrazi bývalého ruského agenta Alexandra Litviněnka možná poškodili zdraví stovek až tisíců obyvatel Londýna, když přenášeli radioaktivní polonium napříč metropolí. Řekl to právník Richard Horwell, který pracuje pro londýnskou policii a podílí se na vyšetřování úmrtí Litviněnka, jenž byl otráven na podzim roku 2006 v Londýně.
"Nikdy se nedozvíme, jak nebezpečně byla veřejnost vystavena poloniu a jaké dlouhodobé následky to může mít pro Londýňany," řekl Horwell. Scotland Yard si podle něj přeje, aby Británie mohla postavit před soud dva Rusy, které viní z použití plutonia k zabití Litviněnka.
Podle britských úřadů existují důkazy, že bývalí ruští agenti Dmitrij Kovtun a Andrej Lugovoj otrávili kritika Kremlu Litviněnka izotopem radioaktivního polonia 210. Látku mu prý přimíchali do čaje během schůzky, která se na podzim roku 2006 konala v jednom z londýnských hotelů.
Litviněnko jako agent pracoval nejdříve pro Sovětský svaz a pak pro Rusko, později ale začal kritizovat vedení své země i poměry v rozvědce. Nakonec v roce 2001 získal politický azyl v Británii, přijal britské občanství a pracoval pro tajnou službu MI6.
Umírající Litviněnko obvinil ruského prezidenta Vladimira Putina, že jej nechal zabít. Kreml vždy popíral, že by byl do případu zapleten, stejně jako Lugovoj a Kovtun, které Rusko odmítlo vydat.
Litviněnkův případ vedl k diplomatické roztržce mezi Londýnem a Moskvou a vztahy obou zemí komplikuje dodnes, přestože první vyšetřování přímo Rusko neobvinilo. Letos v lednu ale začalo nové a důkladnější vyšetřování, které prý na zapojení Moskvy jasně ukazuje. Vyšetřování vede britský soudce Robert Owen, který má zveřejnit závěry šetření do konce roku.