Vtipálek Macron zesměšnil afrického vůdce. O faux pas nešlo

Zahraničí
30. 11. 2017 11:04
Emmanuel Macron při návštěvě Burkiny Faso.
Emmanuel Macron při návštěvě Burkiny Faso.

Polemiku ve Francii vzbudily vtípky prezidenta Emmanuela Macrona na adresu jeho protějška ze západoafrického státu Burkina Faso během nedávné návštěvy Ouagadougou. Podle některých kritiků se Macron dopustil diplomatického faux pas. Šéf Elysejského paláce ale ve středu večer debatu označil za směšnou a řekl, že "by bylo podivné, kdyby si člověk nemohl dělat legraci z afrického vůdce" a že obdobně žertuje se všemi státníky.

Macron dostal během diskuse se studenty otázku týkající se poruch klimatizace na univerzitě. "Mluvíte se mnou jako s koloniální mocností! Já se elektřinou zabývat nebudu, to je práce prezidenta Burkiny Faso," odpověděl. Hlava této africké země Roch Marc Christian Kaboré se poté zvedla a na chvíli opustila sál. "Asi už šel opravit klimatizaci," poznamenal Macron.

Některá francouzská média spekulovala, že odchod šéfa státu uprostřed vystoupení druhého státníka nebývá běžný a že se Kaboré patrně urazil. Jeho poradce ale poté ujišťoval, že si prezident pouze potřebovat odskočit na 200 metrů vzdálenou toaletu, že nic jiného za tím nebylo.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP , AA/ABACA

Další čtení

V Indii ve 114 letech zemřel nejstarší maratonec na světě, srazilo ho auto

Zahraničí
15. 7. 2025
ilustrační foto

Zaskočená Moskva? Asi už začínají brát Trumpa vážně, ale válku neskončí

Zahraničí
15. 7. 2025
Kreml, srdce Moskvy, patrně bude brzy v dostřelu

Trump se zeptal Zelenského, jestli může Ukrajina udeřit až v Moskvě. Ten potvrdil

Zahraničí
15. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ