Vybledlá <span>sudetská karta.</span> Premiér Bavor míří do Prahy

Zahraničí
21. 5. 2010 18:05
Bavorský premér Seehofer (vlevo) a mnichovský starosta Ude.
Bavorský premér Seehofer (vlevo) a mnichovský starosta Ude.

Bavorský premér Seehofer (vlevo) a mnichovský starosta Ude.Další tání ledů mezi Mnichovem a Prahou. Bavorský premiér Horst Seehofer chce na podzim poprvé oficiálně přijet do Prahy. Na dnešní tiskové konferenci před víkendovými 61. sudetoněmeckými dny to oznámil mluvčí sudetských Němců Bernd Posselt.

Návštěvy premiérů Bavorska až dosud ztroskotávaly na sporech o takzvané Benešovy dekrety a poválečný odsun Němců z někdejšího Československa. Bývalý šéf bavorské vlády (1993 až 2007) Edmud Stoiber kdysi kategoricky odmítal navštívit oficiálně Českou republiku bez delegace sudetských Němců. Své slovo dodržel.

Přesto kvůli tomu česko-německé vztahy neutrpěly žádnou vážnější újmu.

Bavorská státní kancelář dnes potvrdila, že Seehofer na sudetoněmeckém srazu v Augsburgu (většinou se konají v Norimberku) oznámí, že se na první oficiální návštěvu bavorského premiéra v Praze chystá po ustavení nové české vlády po parlamentních volbách, které se v Česku konají příští týden. Posselt ohlášení cesty označil za historickou událost.

ČTĚTE TAKÉ: Šéfka vyhnanců nabízí kompromis. Prý poslední 
                       
Zvládli jsme Sudeťáky, zvládneme i Turky...

61. sudetoněmecké dny.Seehofer svou připravenost přijet do Česka deklaroval už loni, učinil tak rovněž na srazu sudetských Němců odsunutých po druhé světové válce z československých pohraničních oblastí.

Jeho cílem je prý oživit dialog mezi Bavorskem a Českou republikou. "Stojím si za výrokem ve vládním prohlášení, že společně se sudetskými Němci udělám krok směrem k našim českým sousedům," prohlásil už loni Seehofer. Svou cestu připravím se sudetskými Němci a ti se jí také zúčastní, dodal. K dialogu nabízím 'politiku podané ruky'."

Seehofer označil jako nesmysl, když se tvrdí, že bavorsko-české vztahy jsou špatné. Je ale podle něj i znamením dobrých sousedských vztahů, když se probírají otevřené a kontroverzní otázky. Kolektivní vyhnání sudetských Němců na základě Benešových dekretů zůstává bezprávím. Dekrety by neměly zůstat platné napořád, zdůraznil loni bavorský premiér.

Vztahy mezi Českem a Bavorskem byly poměrně chladné v době, kdy v čele největší německé spolkové země stál od roku 1993 do roku 2007 už zmíněný Stoiber.

Stoiber na pravidelné sudetoněmecké tribuně.Mnoha Čechům utkvěl Stoiber v paměti především svými pravidelnými apely na vládu v Praze ze srazů sudetských Němců, jichž byl patronem.

Řada médií v české kotlině o Stoiberově kritice tzv. Benešových dekretů, postojích Prahy a o dalších výrocích, jež hladily vyhnaneckou duši, informovala s železnou pravidelností, přestože si jinak na sudetské Němce, jak je rok dlouhý, ani nevzpomněla.

Dokonce do Norimberku anebo Augšpurku vysílala své zpravodaje. Bavorský předseda vlády tak měl za šumavskými hvozdy zaručenu reklamu stejně jako pravidelné mohutné ovace ze strany svých sudetských chráněnců. K vyhnaným ostatně patří i jeho žena Karin.

Stoiberův nástupce Günter Beckstein měl sice velkou snahu Česko navštívit, ale po volebním neúspěchu bavorských křesťanských socialistů (CSU) v roce 2008 se funkce šéfa bavorské vlády vzdal a do Prahy už přijet nestihl.

Sudetští Němci oblékají figurínu do kroje z oblasti Chebu.

Foto: Profimedia, Sudetendeutsche Landsmannschaft a Petr Podaný

Autor: - pp -, ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ