Hlas z Jihlavy
Východní Evropa se vrací k totalitě, tvrdí psycholog
27.10.2016 19:40
Východní Evropa se podle amerického psychologa Philipa Zimbarda, autora takzvaného stanfordského vězeňského experimentu, vrací k totalitě. Zimbardo to řekl na besedě Inspiračního fóra na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě. Politici podle něj přes zvyšující se kvalitu života manipulují s lidmi kvůli získání větší moci za pomoci strachu, v poslední době z migrantů.
"Ve Spojených státech každý z nás pochází z migrantů, ti všichni vybudovali Ameriku. Jinakost dělá život zajímavější," řekl Zimbardo. Manipulace strachem není nic nového, už Hitler před druhou světovou válkou vytvořil atmosféru strachu před Židy, v Americe začali politici masivně manipulovat se strachem po teroristických útocích v roce 2001, dodal.
Zimbardo se v zaplněném kinosále vyjádřil také k prezidentským volbám v USA, v nichž jednoznačně favorizuje Hillary Clintonovou. Donald Trump podle něj představuje zlo, dokáže mistrovsky manipulovat s médii. "Říká vyložené blbosti, protože ví, že se dostanou na titulní stránky, o politice nic neví," tvrdí Zimbardo. Podle něj vyhraje Clintonová, pokládá však za tragédii, že miliony lidí budou přesto hlasovat pro Trumpa.
Podstatnou část besedy věnoval Zimbardo svému vězeňskému experimentu ze 70. let minulého století. Spočíval v uzavření dobrovolníků do uměle vytvořeného vězení v rolích vězňů a dozorců a sledování jejich chování. Měl vnést světlo například do sporu o to, zda agresivita a brutalita spíše závisí na psychických predispozicích nebo je způsobena okolnostmi. Experiment musel být předčasně ukončen kvůli neočekávané krutosti dozorců a psychickému stavu všech účastníků experimentu. Jeden z nich se psychicky zhroutil.
Výsledek podle Zimbarda demonstroval sílu prostředí. Ukázalo se, že zdravý člověk vystavený extrémním podmínkám se může ve velmi krátké době radikálně změnit. "Vězeň, který se zhroutil, se pak stal vězeňským psychologem a pracoval na zlepšení podmínek ve věznicích," uvedl Zimbardo.
Chce učit lidi jednat v krizi
Zimbardo, jenž je čerstvým nositelem čestného doktorátu z Univerzity Karlovy, také představil svůj současný projekt The Heroic Imagination. Jeho cílem je učit lidi, jak aktivně zasahovat v krizových situacích. "Jde o to naučit mladé lidi základy sociální psychologie, které mohou být v krizových situacích užitečné, a lidé tak mohou efektivně a rozumně jednat," charakterizoval svůj projekt Zimbardo.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.