Východoněmecká <span>Stasi měla strach</span> z Michaela Jacksona

Zahraničí
30. 7. 2009 12:50
Michael Jackson na turné v roce 1988.
Michael Jackson na turné v roce 1988.

Michael Jackson na turné v roce 1988.Tajná východoněmecká policie Stasi se bála působení amerického popového zpěváka Michaela Jacksona na socialistickou mládež. Důvodem byl koncert, který u berlínské zdi uspořádal v roce 1988, rok a půl před pádem bariéry rozdělující Berlín. Napsal to dnešní německý deník Bild.

Stasi se prý obávala možných nepokojů a také toho, že se mladí Němci z východu pokusí proniknout do zakázané zóny u Braniborské brány, aby poslouchali koncert, který se měl konat na druhé straně zdi, uvádí se v archivech tajné policie.

ČTĚTE TAKÉ: Zatoulaný Jacksonův nos. Někdo ho prý ukradl
                        Kšeftoval úřad koronera s údaji o Jacksonově smrti?

"Někteří mladí lidé se při této příležitosti chtějí střetnout s policií," píše se ve zprávě Stasi ze 4. května 1988, kde jsou jmenovitě uvedeni někteří z podezřelých.

Tajná služba v té době uvažovala o tom, že umožní mládeži koncert sledovat na stadionu. Tam měl být přenášen na obří obrazovku, avšak s dvouminutových zpožděním, aby bylo možno vysílání přerušit v případě "politické provokace" Západu. V takovém případě byla tajná policie připravena přímý přenos nahradit záznamem z jiného Jacksonova koncertu.

Nakonec Stasi od svého plánu upustila a policie brutálně rozehnala dav mladých lidí, kteří se u zdi onoho 19. června 1988 sešli, aby si koncert poslechli.

Foto: Profimedia

Autor: ČTK

Další čtení

ilustrační foto

Krádež století: Lupiči si v Německu odnesli možná přes 100 milionů eur

Zahraničí
5. 1. 2026
ilustrační foto

Japonský řetězec restaurací zaplatil za jediného tuňáka 67 milionů

Zahraničí
5. 1. 2026

Trump nevěří, že Ukrajina zaútočila na Putinovu rezidenci

Zahraničí
5. 1. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOV