Vyšetřování nehody stíhačky Jas-39 Gripen z 19. dubna v severním Švédsku nekončí. Nehoda ještě bude rekonstruována na speciálně upraveném simulátoru v Linköpingu, kde se gripeny vyrábějí. Zvláštní havarijní komise přitom původně chtěla vyšetřování
ukončit již tento týden. Při manévrech v severním Švédsku byl minulý čtvrtek pilot jednoho ze čtyř cvičících gripenů před přistáním proti své vůli katapultován a opuštěný stroj po dopadu na zem vybuchl a shořel. Nikdo nebyl zraněn.
"Letoun byl přitom v pořádku a zatím jsme nenašli žádnou technickou chybu," řekl deníku Dagens Nyheter šéf vyšetřovací komise Agne Widholm. Podle středečního předběžného vyjádření komise pilot zřejmě nevědomky "odpálil" bezpečnostní sedačku pomocí své nafouknuté kombinézy, do níž se při vysoké rychlosti a přetížení dostal vzduch.
K nedobrovolné katapultáži došlo při náletu na přistání ve výšce mezi 100 a 200 metry při jinak běžných podmínkách. "Když jsme nenašli chybu na technice, musíme se teď zaměřit na pilotovo vybavení," vysvětlil Widholm.
Komise proto při vyšetřování zcela opouští místo nehody, neboť "vysvětlení nehody již nelze hledat v troskách letounu", a ze severu Švédska se přesouvá do Linköpingu. Tam uzpůsobují technici speciální simulátor podmínkám identickým s těmi, jaké pro havarovaný Jas-39 Gripen panovaly při manévrech v minulém týdnu.
Komise ještě podle Agneho Widholma s konečnou platností nerozhodla, zda se rekonstrukce nehody na simulátoru zúčastní i pilot, který v osudném okamžiku stroj pilotoval.
Po zjištění havarijní komise, že nehodu pravděpodobně zavinila nafouknutá pilotova kombinéza, Švédsko ve středu odvolalo zákaz letů pro nejnovější gripeny typu C a D, jimiž je vybaveno i letectvo české armády.
Švédské letouny však mohou cvičit pouze lety, při nichž nedochází k velkému přetížení a tím i k vyššímu shromažďování vzduchu v kombinézách pilotů.
Foto: Robert Zlatohlávek
Vyšetřování nehody švédské stíhačky pokračuje
Zahraničí
26. 4. 2007 10:45bez popisku 8276
Autor: ČTK