Z Titova plovoucího paláce bude turistická atrakce
23.05.2009 12:40
Na její palubě si kdysi přiťukávali šampaňským státníci i filmové hvězdy. Na legendární jachtě Galeb (Racek) obeplul někdejší jugoslávský prezident Josip Broz Tito polovinu zeměkoule. Z plovoucí rezidence zakladatele poválečné Jugoslávie se stane v Chorvatsku muzeum. Přístavní město Rijeka ji v pátek získalo v soudní dražbě za 108 tisíc eur (zhruba 2,9 milionu korun).
Galeb patřil v minulosti k nejluxusnějším jachtám světa. Na její palubě se vystřídalo mnoho státníků zvučných jmen, mezi nimi britská královna Alžběta, etiopský císař Haile Selassie, egyptský prezident Gamál Abdan Násir, britský premiér Winston Churchill, generální tajemník OSN Kurt Waldheim anebo sovětský stranický šéf Leonid Brežněv.
Někdejší partyzán a bonviván Tito, který vládl Jugoslávii od konce druhé světové války až do roku 1980, ale na své plovoucí chloubě rád hostil i slavné celebrity. Plavili se na ní mimo jiné hollywoodská legenda Elizabeth Taylorová, italská herečka Sophia Lorenová, britský herec Richard Burton či jeho americký kolega Kirk Douglas.
Pozdější státní jachta byla původně postavena jako nákladní loď, a sice v Janově roku 1938. Za druhé světové války ji nacistické Německo přestavělo na minolovku jménem Kiebitz (Čejka).
Roku 1944 ji bitevní letouny spojenců u Rijeky potopily.
Jugoslávci ji ale po válce vylovili a přestavěli na školní loď svého námořnictva. Od roku 1952 ji začal Tito používat je státním návštěvám ve světě. Galeb se u něj těšil mnohem větší oblibě než letadla. Maršál sám na lodi strávil celkem 318 dní. Při návštěvě Británie roku 1953 se jachta plavila i po Temži. tehdy poprvé vzbudila celosvětovou pozornost.
Jachta dlouhá 117 metrů už dlouhé roky chátrá a sžírá ji rez. Na horní palubě ale například chrání prkna z teakového dřeva tenká cementová vrstva. Ti, kteří ji už dva roky opravují, se v domácím tisku vyjadřují ve smyslu, že je ještě v „dobrém stavu".
Na své služební jachtě urazil Tito přes 86 tisíc námořních mil. Sloužila jako dopravní prostředek, ale i jako pódium „slunečního krále" socialistického tábora při jeho mírových a přátelských misích. O jazýček Tita a jeho hostů se staraly hned dvě palubní kuchyně.
Po krvavém rozpadu Jugoslávie začátkem 90.let minulého století čekalo i Galeb léta trvající martyrium. Během bojů kotvila loď u černohorského pobřeží a důkladně ji vyrabovali lovci suvenýrů.
Před devíti lety Černohorci prodali v té době už napůl vrak americkému rejdaři řeckého původu Johnu Paulu Papanikolouovi za 750 tisíc dolarů. Ten nechal Galeb odvléci do Rijeky, kde jej měly přestavět na luxusní výletní plavidlo loděnice Lenac. Investor se ale dostal do finančních problémů.
Znepokojené chorvatské úřady prohlásily jachtu národním kulturním dědictvím. Papanikolouovi právníci ale celé tři roky bránili tomu, aby loď byla nuceně vydražena. Nyní se tak ale konečně stalo.
Titovu někdejší chloubu získalo za minimální nabídku 105 tisíc eur město Rijeka. Jachta má být přestavěna na muzeum a stane se z ní turistická atrakce. Starosta města ujišťuje, že se zní ale nestane součást nového Titova kultu.
Foto: JAN, Wikipeida, Profimedia a Novi List
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.