Evropské věznice se staly podhoubím pro islamistické sítě, jež nejraději verbují zločince, kteří jsou už připraveni jednat. Bývalí vězni tvoří odhadem téměř 60 procent džihádistů v Evropě. Uvádí se to ve studii britského Mezinárodního centra pro zkoumání radikalizace a politického násilí, podle níž vznik takzvaného Islámského státu posílil vazby mezi terorismem a běžnou zločinností.
Islámský stát (IS) se verbováním zločinců, které je snadné získat k různě motivovanému násilí, odlišuje od ostatních islamistických organizací jako al-Kajda, které ke své násilné činnosti radikalizují pomocí islamistických tezí studenty, intelektuály a další do té doby nenásilné jednotlivce.
Dříve odsouzení násilníci také umějí zacházet se zbraněmi a nejsou podezřelí z terorismu. "Zločinci jim velmi vyhovují. Islámský stát nepožaduje žádný velký intelekt. Nežádá vás, abyste studovali náboženství. Počíná si jako u nějaké počítačové hry," řekl ředitel ICSR Peter Neumann. Džihádisté IS podle něj nabízejí zločincům i spásu, aniž musejí měnit své chování.
Bezpečnostní síly se podle zprávy musejí zaměřit na veškeré možné zdroje jeho financování. Zverbovaní zločinci získávají peníze způsoby, které jsou jim vlastní, a tak se terorismus stále více financuje z běžné kriminality. Například jeden z útočníků, kteří loni v lednu postříleli desítku lidí v redakci francouzského satirického časopisu Charlie Hebdo, financoval svou násilnou činnost prodejem padělaných sportovních bot v ulicích Paříže.
"Splýváním zločineckých a teroristických prostředí se i boj proti běžné zločinnosti stává otázkou národní bezpečnosti," zdůraznili autoři zprávy.