Začala Fiesta, nejznámější býčí zápasy Španělska
06.07.2007 11:38
V severošpanělské Pamploně dnes začínají nejznámější býčí zápasy v celém Španělsku. Děje se tak u příležitosti devítidenních oslav svátku svatého Fermína. Celosvětovou pozornost vzbuzuje zejména běh odvážlivců před býky starobylými uličkami města.
Tisícovka aktivistů za práva zvířat demonstrovala proti býčím zápasům v ulicích Pamplony již včera. Původně byl plánován protestní „nahý pochod“, nakonec však demonstranti zůstali v prádle, aby místní neprovokovali. Šlo převážně o mladé lidé, kteří se sjeli z téměř třiceti zemí a protestovali proti krutosti býčích zápasů.
Svátky svatého Fermína přilákají každý rok do Pamplony až 1,5 milionu návštěvníků, tedy šestkrát více, než činí počet obyvatel města. Každé ráno je vypuštěno do ulic několik býků určených pro večerní zápasy, v nichž zpravidla umírají pod mečem matadorů.
V úzkých uličkách starého města před býky tradičně utíkají stovky mladých mužů, kteří si tak prověřují svou odvahu. Běhu se účastní amatéři a se samotnými zápasy nemá tato část nic společného. Býci bývali hnáni městem původně jen proto, aby byli dopraveni na koridu. Právě tato část se však stala turisticky velmi populární a španělské úřady ji proto tiše tolerují.
Při bězích před býky je každoročně mnoho lidí zraněno, vloni to bylo 120 osob. Od roku 1911, odkdy jsou vedeny oficiální záznamy, přišlo při bězích o život čtrnáct lidí. Posledním z nich byl v roce 1995 dvaadvacetiletý Američan.
Tradice býčích zápasů sahá ve Španělsku do středověku, jejich současná podoba má počátek v 18. století. Konají se na mnoha místech Španělska, ale i v jižní Francii a Latinské Americe.
Pamplona, kde tradice zápasů sahá do 16. století, se stala proslulou díky Ernestu Hemingwayovi, který místní koridu popsal ve svém románu Fiesta z roku 1926.
Na prvním snímku býk probodnutý matadorem, na druhém snímku protestanti během včerejších demonstrací.
Foto: AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.