Zapatero <span>odmítl referendum</span> o sebeurčení Baskicka

Zahraničí
20. 5. 2008 17:50
Španělský premiér Zapatero a předseda baskické autonomie Ibarretxe.
Španělský premiér Zapatero a předseda baskické autonomie Ibarretxe.

Španělský premiér Zapatero a předseda baskické autonomie Ibarretxe.Španělský premiér José Luis Zapatero dnes odmítl plán baskické regionální vlády na uspořádání referenda o budoucnosti Baskicka. Předsedu baskické autonomní vlády Juana Josého Ibarretxeho při setkání upozornil, že by se měl držet litery ústavy.

Ibarretxe chce koncem října uspořádat referendum o budoucnosti Baskicka, které by představovalo první krok k hlasování o sebeurčení regionu v roce 2010. Španělská ústava však stanoví, že referendum může vyhlašovat pouze centrální vláda.

"V této zemi se neuskuteční žádný akt, který by nerespektoval ústavu a demokratické normy," prohlásil později Zapatero na setkání s novináři. Zdůraznil, že schůzka s Ibarretxem byla korektní a všechny věci byly řečeny zcela jasně.

Upozornil také, že v Baskicku jsou stoupenci nezávislosti a zachování současného stavu rozděleni zhruba půl na půl. "Vláda nepodporuje žádnou iniciativu, která nemá širokou podporu v baskickém regionu a nerespektuje ústavu," dodal.

Nezávislost Baskicka podporuje polovina tamních obyvatel.Podle baskického premiéra má Zapatero v hlavě jen volby a ten, "kdo myslí na volby, nemyslí na řešení". Naděje mu však zůstává i po rozhovoru, že bude moci své plány uskutečnit na základě dohody, která "je možná, je nutná a příhodná". Doufá, že se mu nakonec podaří se Zapaterem dosáhnout nějaké dohody.

Španělský premiér poznamenal, že je připraven hovořit o poskytnutí větší autonomie Baskicku, které už stejně má vysokou úroveň vlastní vlády. Nezmínil se však, jaké kroky by uplatnil vůči Ibarretxemu, kdyby referendum skutečně uspořádal.

Ibarretxe přišel s nápadem na uspořádání referenda koncem loňského roku jako součásti takzvaného "mírového plánu" po neúspěšných jednáních mezi madridskou vládou a baskickým separatistickým hnutím ETA. Dosud nikdy neupřesnil, jaká otázka by byla účastníkům hlasování předložena. Předpokládá se, že by zřejmě byli dotazováni, zda má baskický lid právo na sebeurčení.

ETA v prosinci 2006 ukončila příměří po neúspěchu jednání s vládou. Od té doby si její atentáty vyžádaly přes dvě desítky lidských životů.

Foto: AP, Profimedia

Autor: ČTK

Další čtení

Vladimir Putin čelí americké odpovědi

Trump dal Putinovi ultimátum. Teď pošle Ukrajině zbraně, pak nastoupí cla

Zahraničí
14. 7. 2025
Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj chce novou premiérku. Má posílit ekonomiku a výrobu zbraní

Zahraničí
14. 7. 2025
Robert Fico

Fico poslal Fialu někam a pozval ho na Slovensko. Chce dál blokovat sankce

Zahraničí
14. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ