Zbrojní láska nerezaví. Libye doplňuje vyrabované sklady

Zahraničí
28. 4. 2013 17:01
Výroba pistolí CZ 99 v závodě Zastava.
Výroba pistolí CZ 99 v závodě Zastava.

Srbským zbrojařům bylo nejspíše smutno na duši, když se před dvěma lety hroutil libyjský režim a jejich váženého zákazníka, Muammara Kaddáfího, zabili a zahrabali někde v poušti jako prašivého psa. Od časů rozkvětu hnutí nezúčastněných zemí byl plukovník věrným spojencem Bělehradu a nákupčím jugoslávských zbraní.

Úzkým vztahům na ose Balkán - severní Afrika neublížila vážněji ani studená válka. Roku 1999 dostal Kaddáfí nejvyšší státní vyznamenání z rukou samotného prezidenta Slobodana Miloševiče.

Kaddáfí a Tito roku 1969.O sedm let později, po Miloševičově pádu a smrti s cejchem válečného zločince v dalekém Haagu, už však stará družba vystačila "jen" na čestný doktorát bělehradské soukromé Megatrend University.

Avšak roku 2009, při mohutných oslavách 40. výročí libyjské revoluce, pochodovala v Tripolisu také jednotka srbské armády.

Po plukovníkově smrti se mnozí v Srbsku ptali, jak se na bývalé vztahy mezi Bělehradem a Tripolisem budou dívat noví libyjští páni. Panovaly obavy, že ne moc pozitivně. Jak se ale ukazuje, k přehnanému pesimismu není důvod. Chtělo to jen trpělivost, než se usadí prach z revoluce a tam dole si vzpomenou, kde se jim kdysi tak dobře nakupovalo.

Zvláště za situace, kdy Kaddáfího armádní sklady, kdysi plné k prasknutí, zejí prázdnotou, protože jejich obsah se rozkradl či rozprodal. Sklady je třeba znovu naplnit - jak také v této části světa jinak.

Pistole CZ 99.Libyjci si čerstvě objednali ve známé zbrojovce Zastava Oružje AD zboží za 100 milionů dolarů (téměř dvě miliardy Kč). Jde o objednávku století, mnou si ruce manažeři závodu, který byl založen už roku 1853 v Kragujevaci. Město leží 140 kilometrů jihovýchodně od Bělehradu.

Podle srbského listu Danas by zbrojovka měla během dvou až tří let dodat do Libye velké množství pěchotních zbraní. Konkrétně kulomety M-84, armádní pušky M-21, granátomety, dalekonosné pušky a další výzbroj. List naznačil, že vývozem zbraní by Srbsko mohlo Libyi splatit část dluhu za ropu.

Kvůli objednávce z Tripolisu prý bude muset zbrojovka přijmout další dvě stovky zaměstnanců a zmodernizovat a rozšířit provozy. Hovoří se o nové výrobní hale. Její nynější kapacitu totiž plně vytíží realizace kontraktů uzavřených na letošek - hlavně s partnery na americkém trhu - v celkové hodnotě kolem 45 milionů dolarů. USA jsou už tradičním odběratelem srbských sportovních a loveckých zbraní.

Pro Srbsko je to dobrá zpráva. Od roku 2008 se nezaměstnanost v zemi zhruba zdvojnásobila a nyní činí 26,5 procenta. Jen letos ztratilo práci přes 30 tisíc lidí.

Z katalogu zbrojařů ze Zastavy. 

 

Autor: - pp -Foto: ČTK , archiv , Zasatava Oružje

Další čtení

WHO vyjádřila zděšení po zprávách o zabití 460 lidí v porodnici ve Fáširu

Zahraničí
29. 10. 2025
ilustrační foto

Írán si objednal vraždu novinářky v New Yorku. Spiklenci dostali 25 let

Zahraničí
29. 10. 2025
ilustrační foto

Digitální ověřování identity šest hodin nefunguje. Neví se, kdy bude

Zahraničí
29. 10. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ