Státy Evropské unie budou mít v budoucnu přístup do centralizované databáze rejstříků trestů, v níž budou také údaje o lidech odsouzených v unii, kteří z ní nepocházejí. Na úpravě pravidel o unijním systému ECRIS, pokud se týká příslušníků třetích zemí a osob bez státní příslušnosti, se dnes shodli ministři spravedlnosti zemí osmadvacítky.
"Účinná výměna informací o státních příslušnících třetích zemí odsouzených v trestních věcech pomůže zajistit, aby pachatelé trestné činnosti nemohli uniknout své minulosti pouze tím, že se přestěhují do jiného členského státu," vysvětlil po schůzce estonský ministr spravedlnosti Urmas Reinsalu.
Unijní komisařka pro spravedlnost Věra Jourová odhaduje, že v systému se ocitnou informace o několika tisících odsouzených, kteří nejsou občany EU. "Přitom se pohybují po Evropě a v rejstříku mají odsouzení za trestný čin. To potřebujeme vědět a zatím je není jak identifikovat," upozornila.
Pokud má nyní některá členská země pocit, že se na jejím území nachází člověk odsouzený jinde v EU a může být nebezpečný, musí přesně vědět, kdy už byl odsouzen. "A je třeba jej také přesně identifikovat. Proto chceme, aby tam byly také otisky prstů," uvedla komisařka. K databázi mají mít přístup například státní zástupci, systém má umožnit především rychlou identifikaci.
Český ministr spravedlnosti Robert Pelikán dohodu pokládá za důležitou zejména kvůli boji proti terorismu. "Budeme schopni se velice snadno dozvědět u osob ze třetích zemí, zda nemají někde v EU záznam v rejstříku trestů," vysvětlil.
Evropská komise věc původně navrhla už v lednu 2016 jako výměnu informací mezi jednotlivými zeměmi. Státy si ale přály vznik centralizovaného systému, s příslušným návrhem přišla komise v lednu letošního roku. Po dnešní dohodě ministrů spravedlnosti budou moci členské země začít o finální podobě nových pravidel vyjednávat s Evropským parlamentem.