Země EU musejí schválit rámec jednání o brexitu, teprve pak začne

Zahraničí
6. 4. 2017 22:57
Britská premiérka Theresa Mayová a Donald Tusk.
Britská premiérka Theresa Mayová a Donald Tusk.

Británie chce zahájit vyjednávání o svém odchodu z Evropské unie, až zbylá sedmadvacítka přijme politický rámec rozhovorů, jak jej minulý týden navrhl šéf Evropské rady Donald Tusk. Britská premiérka Theresa Mayová se tak vyjádřila při čtvrtečním setkání s Tuskem v Londýně, informovalo britské zastoupení při EU.

"Premiérka zopakovala přání Británie zajistit hluboké a zvláštní partnerství s Evropskou unií po britském odchodu," sdělila v komuniké mluvčí britského zastoupení v Bruselu Alexandra Knaptonová. Podle ní Mayová "vzala na vědomí konstruktivní přístup" návrhu politického rámce rozhovorů o brexitu, který minulý pátek představil Tusk.

Formálně jednání začnou, až zbylých 27 členských států daný rámec schválí. Tusk k tomu řekl, že "hlavní směry vyjednávání" mají být přijaty ostatními zeměmi na summitu v Bruselu, který se bude konat 29. dubna.

"Oba představitelé se shodli, že tón (dnešní společné) diskuze byl pozitivní na obou stranách, a shodli se, že se budou snažit být i nadále v úzkém kontaktu, až se budou jednání rozvíjet," uvádí se také v britském prohlášení.

Mayová se zmínila o ožehavé otázce Gibraltaru, v níž se stanovisko Británie nemění. Nehodlá o otázce jeho suverenity jednat "bez souhlasu jeho obyvatel". Na Gibraltar si dělá historický nárok Španělsko, přestože obyvatelé Gibraltaru v nedávném referendu hlasovali o setrvání ve svazku s Británií.

Tusk s Mayovou také projednával program příštího summitu Evropské unie s ohledem na to, že Británie bude v příštích dvou letech stále ještě plnoprávným členem unie.

Tusk minulý týden upozornil, že rozhovory mezi Evropskou unií a Británií o brexitu by se měly nejprve zabývat především rozvázáním vzájemných vztahů a zajištěním právní jistoty pro občany, firmy a mezinárodní partnery. Až poté, co bude v této oblasti dosaženo "dostatečného pokroku", budou možné přípravné a předběžné diskuse o budoucích obchodních vztazích. Návrh politického rámce rozhovorů předpokládá postup jednání v několika fázích.

"Zahájení paralelních vyjednávání o všech tématech ve stejnou dobu, jak někteří v Británii navrhli, nebude," prohlásil před týdnem Tusk. EU ale podle něj sdílí britskou touhu udržet silné vzájemné vztahy i po brexitu. Věcí prvořadé důležitosti je pak ochrana občanů EU žijících a pracujících v Británii a Britů v EU, upozornil tehdy novináře Tusk.

Mayové oficiálně oznámila britský záměr opustit unii minulou středu. Dopis, kterým tak učinila, se ale zmiňoval o možnosti souběžných jednání o podobě britského odchodu i o budoucích vztazích.

Autor: ČTK , AFPFoto: ČTK/AP , Frank Augstein

Další čtení

Už je rozhodnuto... (ilustrační foto)

Proč si papež vybral jméno Lev? Ke komu se asi přihlásí, hádají církevní historici

Zahraničí
9. 5. 2025
Robert Fico po příletu do Moskvy

Slovensko se bouří. Fica chtějí za návštěvu Moskvy obvinit z vlastizrady

Zahraničí
9. 5. 2025
Ruští voéjáci na přehlídce v Moskvě

Moskvou pochodovali vojáci. Fico zapadl, hlavní byl čínský prezident

Zahraničí
Aktualizováno: 9. 5. 2025 11:13

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ