Ženatý muž byl vysvěcen katolickým knězem

Zahraničí
2. 7. 2007 12:27
Papež Benedikt XVI.
Papež Benedikt XVI.

Papež Benedikt XVI.Díky zvláštnímu povolení papeže byl v sobotu v bavorském Eichstättu vysvěcen na katolického kněze původně protestantský farář, který je ženatý.

Papež jeho vysvěcení navzdory povinnosti celibátu umožnil právě proto, že Hans-Tilman Golde (44) byl před svým přestupem ke katolicismu již knězem protestantským a duchovní činnost si tedy vybral jako své poslání.

Papež Benedikt XVI. udělil Goldemu osobní svolení v únoru. Vysvěcení původně evangelického kněze na katolického je totiž možné pouze se zvláštním svolením papeže. V Bavorsku bylo za posledních třicet let takto na katolické kněze vysvěceno asi dvacet původně evangelických kněží. Zároveň se vyskytly případy opačné, kdy katoličtí kněží přestoupili k církvi evangelické.

Laické hnutí My jsme církev opět požadovalo po papežovi u příležitosti Goldeho vysvěcení zrušení celibátu. Povinnost celibátu je podle představitelů hnutí jedním z hlavních důvodů narůstajícího nedostatku katolických kněží. V tiskovém prohlášení představitelé hnutí uvedli, že celibát je často dodržován jen navenek a trpí kvůli němu jak kněží, tak jejich neoficiální ženy a děti.

Na snímku papež Benedikt XVI. během veřejné audience 30. června ve Vatikánu.

Foto: AP

Autor: - ms -

Další čtení

Izrael a Sýrie souhlasí s příměřím, oznámil velvyslanec USA v Turecku

Zahraničí
19. 7. 2025

Slovinští poslanci schválili návrh zákona o právu na asistovanou sebevraždu

Zahraničí
18. 7. 2025

Německý kancléř Merz označil postup Izraele v Pásmu Gazy za nepřijatelný

Zahraničí
18. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ