Zmírnění trestu pro vraha čtyř policistů vyvolalo pobouření

Zahraničí
12. 2. 2019 13:32
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Důrazný nesouhlas vlády i opozice vyvolalo v Albánii rozhodnutí odvolacího soudu zmírnit vrahovi čtyř policistů doživotní trest na 25 let vězení. Zatímco z vládních míst zaznívá kritika na adresu soudců, opozice podle serveru Balkan Insight případu využila k opětnému útoku na premiéra a jeho kabinet s obviněním, že je to výsledek tajné dohody vlády se zločinci.

Odsouzený Dritan Dajti byl zadržen v roce 2009 po přestřelce, při níž zemřel jeden z jeho druhů a čtyři policisté a on sám utrpěl zranění. Dajti byl od roku 2004 na útěku, když unikl od soudu v Tiraně při procesu, v němž byl obžalován z vraždy podnikatele v roce 1999.

Proces v první instanci trval pět let, protože Dajti odmítal jmenovat svého obhájce a advokáti určení soudem ho nechtěli obhajovat. V roce 2014 soud Dajtiho konečně uznal vinným z vraždy a uložil mu doživotní trest vězení. Nejvyšší soud ale rozsudek zrušil, když dospěl k závěru, že bylo porušeno právo obžalovaného zvolit si obhájce, a kauzu postoupil odvolacímu soudu pro závažné trestné činy. Jeho pětičlenný senát minulý týden v pátek ve "zkráceném řízení" doživotní trest zmírnil.

Toto rozhodnutí vyvolalo hněvivou reakci jak vládních činitelů, tak představitelů opozice. Prezident Ilir Meta například vyzval k vyšetřování soudců a okolností vynesení verdiktu. Žádal také prověření rozsudku nejvyšší soudcovskou radou.

Ministr vnitra Sander Lleshaj verdikt označil za "zločin, jenž uráží památku policistů, kteří padli při výkonu služby". Podle něj nejvyšší soud musí rozhodnutí zrušit a "pachatelé tohoto zločinu v taláru musejí čelit důsledkům toho, co udělali". Podle ministryně spravedlnosti Etildy Gjonajové jde o korupční aféru a porušení trestního řádu.

Demokratická strana, která je hlavní opoziční silou v zemi, rozhodnutí soudu rovněž kritizovala, ale reakci členů kabinetu označila za "tyátr". Rozsudek je totiž podle ní výsledkem "tajné dohody vlády se zločinem" a byl nařízen premiérem Edim Ramou. Ministerstvo spravedlnosti by prý místo prolévání krokodýlích slz mělo zveřejnit, "s kým Dajti z vězení komunikoval, koho vydíral a kdo mu zaručil svobodu".

Albánské soudy jsou často kritizované kvůli přílišné shovívavosti vůči známým zločincům, poznamenal v této souvislosti Balkan Insight. V prosinci 2016 byl z vězení propuštěn bývalý zločinecký boss Lulzim Berisha. Nejprve byl odsouzen k doživotí za nařízení šesti vražd, později mu byl trest zmírněn na 25 let a nakonec se podmínečně ocitl na svobodě.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/Fotobanka ČTK/Horázný Josef,Štěrba Martin

Další čtení

USA daly přednost svým zájmům, uvedl Bílý dům k pozastavení dodávek Ukrajině

Zahraničí
2. 7. 2025

Izrael podle Trumpa souhlasil s nezbytnými podmínkami pro příměří s Hamásem

Zahraničí
2. 7. 2025

Polský nejvyšší soud potvrdil vítězství Nawrockého v prezidentských volbách

Zahraničí
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ