Zničí mobily a laptopy malebnou toskánskou krajinu?

Zahraničí
24. 11. 2012 07:00
Změní se jižní Toskánsko v měsíční krajinu?
Změní se jižní Toskánsko v měsíční krajinu?

Je to jedna z posledních nedotčených oblastí v Itálii. Zvlněnou krajinou přiléhající k přírodnímu parku Maremma se prohánějí honáci dobytka známí jako butteri, ve vesnicích na kopcích žijí lidé klidným životem. Teď by se tohle všechno mělo změnit. V zapadlém jižním Toskánsku chtějí těžit rudy antimonu - vzácného polokovu potřebného mimo jiné k výrobě spotřební elektroniky.

Antimon je všude. Prvek, který byl ve starověku v prášku využíván jako líčidlo na oči, se používá v medicíně, do autobaterií, především ale k výrobě polovodičů do elektronických zařízení. Problém je, že jeho světové zásoby se tenčí. Drtivá většina tohoto polokovu se navíc těží v Číně (důl Si-kchuang-šan v provincii Chu-nan). Evropské unii by se tedy poměrně hodilo, pokud by nějaký ten antimon mohla získat i na svém území.

Minerál antimonit.Kanadská společnost Adroit Resources chce v oblasti jižního Toskánska, kde jsou příhodné geologické podmínky, vyvrtat 400 průzkumných štol hlubokých až 120 metrů. Povolení by měla získat během několika týdnů. Prezident Toskánska Enrico Rossi už plány firmy podpořil.

Místní obyvatelé jsou zděšeni. Obávají se, že těžba minerálů s rakovinotvorným prvkem by zamořila krajinu jedy a znečistila by podzemní vodu. "Co do jedovatosti je antimon přirovnáván k arsenu," řekl deníku La Repubblica Maurizio Rossi, právník žijící v Mancianu, okolo něhož mají doly vyrůst. Kanadská firma kontruje tím, že do zaostalé oblasti přivede pracovní místa, píše britský Daily Telegraph. Šéf Adroit Resources Graeme Rowland tvrdí, že místní by měli být vděční.

"Antimon je univerzální - je v laptopech, mobilních telefonech, autosedačkách či zpomalovačích hoření. Hodně z těch, kteří si proti dolům stěžují, si neuvědomuje, jak z antimonu profitují," řekl.

Butteri v akci."Podzemní voda vždycky hraje roli, ale věříme, že v tomto případě nebudou žádné problémy," dodává Rowland. Z představy krajiny protkané novými silnicemi a další infrastrukturou je nadšený.

"Pro zdejší oblast by to bylo nádherné. Už jen kvůli potřebné infrastruktuře a všem restauracím a hotelům, které budeme využívat. Přivedeme to tu k životu," uvedl.

Těžba v Toskánsku by mohla trvat 10 až 20 let - podle toho, kolik antimonu se v oblasti podaří nalézt. Odhaduje se, že minerálů, které prvek obsahují, by tam mohlo být až 20 tisíc tun, což zhruba odpovídá hodnotě 240 milionů dolarů (téměř 5 miliard korun).

Autor: - bro - Foto: Profimedia

Další čtení

ilustrační foto

Papež pozdravil věřící, poselství Městu a světu ale přednesl ceremoniář

Zahraničí
20. 4. 2025
ilustrační foto

Poplatek za vstup do Benátek je protiústavní šílenství, uvedl exstarosta

Zahraničí
20. 4. 2025
ilustrační foto

Chystáte se do USA? Na hranicích vám mohou prohledat mobil i bez důvodu

Zahraničí
20. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ