Zoufalí Bulhaři, členové EU, museli vytvořit Chartu 2013

Zahraničí
24. 6. 2013 14:20
Policie odděluje přívržence a odpůrce nacionalistické strany Atacka (17. června 2013).
Policie odděluje přívržence a odpůrce nacionalistické strany Atacka (17. června 2013).

Na stranu protestujících v Bulharsku se postavily desítky právníků, akademiků i novinářů, kteří vytvořili občanskou iniciativu s názvem Charta 2013. Členové uskupení usilují o znovunastolení demokracie a vlády práva v zemi, uvedl jeden ze zakladatelů, právník Jonko Grozev.

Skupina se inspirovala Chartou 77, která vznikla v Československu.

Cílem bulharské Charty 2013 je podle deníku Sega vypracovat pravidla, na jejichž základě by se mohla zlepšit situace v zemi, ať již jde o oblast soudnictví, bezpečnosti, médií, či financí. Na vytváření konkrétních opatření se budou podílet odborníci z různých oblastí.

Iniciativa je podle Grozeva rovněž otevřená všem Bulharům, kteří ji tak mohou podpořit na jejích internetových stránkách. Charta očekává, že vláda její činnost nebude ignorovat vzhledem k sílícím protestům a zároveň i faktu, že se blíží další hodnotící zpráva Evropské komise.

"Jmenování Deljana Peevského šéfem tajných služeb nebylo náhodou ani chybou, a proto vedlo k pobouření a odporu veřejnosti. V jeho kariéře a pověsti se snoubí všechny patologické procesy, které vedly k současné ponižující a zdánlivě beznadějné situaci v Bulharsku.

Případ Peevski odhalil prohlubující se krizi politického systému, médií, soudnictví, národní bezpečnosti a bankovního sektoru, kdy před právním státem a veřejným zájmem má navrch korupce a morální úpadek," píše se v zakládací listině Charty 2013.

Demonstrace v Sofii 17. června 2013.Nová politická krize v této balkánské zemi propukla 14. června kvůli volbě kontroverzního šéfa tajných služeb.

Hněv lidu i prezidenta Rosena Plevnelieva vyvolalo to, že parlament ve zkráceném řízení do této důležité funkce odsouhlasil Deljana Peevského, podezřelého v minulosti z účasti na korupční aféře a spoluvlastnícího "mediální impérium".

Přitom k úkolům Státní agentury pro národní bezpečnost (DANS) patří i boj proti závažné kriminalitě včetně korupce.

Bulhaři od té doby každý den vycházejí do ulic a požadují demisi vlády. Premiér Plamen Orešarski počátkem minulého týdne uznal, že volba Peevského byla chybou a parlament jmenování zrušil. Odstoupit však předseda vlády odmítl, protože by pád kabinetu a nové volby podle jeho mínění zemi nic dobrého nepřinesly.

Autor: ČTK Foto: ČTK , archiv

Další čtení

USA daly přednost svým zájmům, uvedl Bílý dům k pozastavení dodávek Ukrajině

Zahraničí
2. 7. 2025

Izrael podle Trumpa souhlasil s nezbytnými podmínkami pro příměří s Hamásem

Zahraničí
2. 7. 2025

Polský nejvyšší soud potvrdil vítězství Nawrockého v prezidentských volbách

Zahraničí
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ