Evropská unie by měla co nejdříve zahájit spolupráci s africkými státy, která je pro evropské země důležitá nejen kvůli migraci, ale i jako příležitost určovat budoucí podobu světa. Prohlásil to irský zpěvák a aktivista Bono, který o tématu v Bruselu jednal s předsedou Evropského parlamentu Antoniem Tajanim. Šéf EP zdůraznil, že evropské země pracují na vytvoření takzvaného Marshallova plánu pomoci africkým státům.
"Amerika si vybírá dovolenou od velkých myšlenek, a tak bychom si měli sednout ke stolu s našimi africkými partnery jako sobě rovnými a převzít svět do svých rukou," řekl novinářům v Evropském parlamentu zpěvák skupiny U2 v narážce na kroky amerického prezidenta Donalda Trumpa, který omezuje zahraniční rozvojovou pomoc své země.
Lídři evropských zemí se na zářijovém neformálním summitu v Salcburku shodli na poskytnutí finanční podpory africkým státům výměnou za jejich snahu snížit počet migrantů mířících do Evropy. Někteří politici včetně Tajaniho hovoří o vzniku evropského Marshallova plánu pro Afriku.
Podle Bona by však spolupráce měla jít do větší hloubky a EU by neměla hovořit o tom, co udělat "pro Afriku", ale jak spolupracovat "s Afrikou". "Mělo by to být nové partnerství, po němž volají Afričané," prohlásil hudebník, který je mluvčím mezinárodní kampaně ONE bojující proti chudobě a šíření nemocí zvláště na africkém kontinentu.
Spolupráce s africkými zeměmi by podle něho neměla Evropě přinést jen snížení počtu migrantů, ale vést i k dalšímu zlepšení podmínek v Africe. "Lidé jsou nervózní z neřízené migrace z jihu, čemuž rozumím...Ale Evropa je myšlenkou, která by se měla změnit v pocit, a já jako umělec tomu hodlám posloužit," apeloval Bono na to, aby evropští politici více hleděli na ideje humanismu než na migraci jako téma pro své voliče.