Zpoplatnit německé dálnice pro cizince? Merkelová přikývla

Zahraničí
22. 11. 2013 21:19
Angela Merkelová.
Angela Merkelová.

Německá kancléřka Angela Merkelová v pátek připustila možnost zpoplatnění německých dálnic pro zahraniční osobní auta. Učinila tak na sjezdu bavorské Křesťanskosociální unie (CSU), která toto téma prosazovala ve volební kampani, v povolebních vyjednáváních ale narážela na odpor nejen sociální demokracie (SPD), ale i sesterské CDU, kterou vede Merkelová.

"Budeme pracovat také na přání CSU, abychom zajistili řešení, jak v souladu s právem Evropské unie zatížit (poplatkem) majitele zahraničních vozidel, pokud bude jisté, že se to nedotkne žádného německého motoristy," řekla Merkelová. Členové CSU její slova odměnili dlouhotrvajícím potleskem.

Zpoplatnění německých dálnic pro cizince bylo velkým volebním tématem CSU a se záměrem souhlasí většina Němců. Především SPD ale návrh odmítá s tím, že by byl v rozporu s unijním právem. Eurokomisař pro dopravu Siim Kallas sice zpoplatnění německých dálnic nevyloučil, Evropská komise se ale v minulosti k návrhu stavěla spíše skepticky.

CDU pak v minulosti vyjadřovala obavy z toho, že poplatek pro cizince nějakým způsobem zasáhne i německé řidiče. Ti už se nyní podílejí na financování dopravní infrastruktury tím, že odvádějí daň z vlastnictví motorového vozidla.

Předseda CSU a bavorský zemský premiér Horst Seehofer v pátek na sjezdu vyjádřil naději, že se zpoplatnění německých dálnic podaří prosadit do koaliční smlouvy mezi konzervativní unií CDU/CSU a SPD. Je si také jist tím, že koaliční smlouva jasně stanoví odmítavý německý postoj k zavedení společných evropských dluhopisů, takzvaných eurobondů.
"Při volební kampani jsme kladli důraz na to, aby byla v Evropě unie stability a ne unie dluhů. Evropa regionů, ne Evropa centralismu. To se stane," řekl Seehofer. "To znamená, nevzniknou eurobondy," dodal.

O eurobondech se mluvilo jako o jedné z možností, jak stabilizovat eurozónu. Společný dluhopis by v důsledku znamenal, že by hospodářsky silnější země platící eurem, tedy především Německo, ručily za dluhy států, které se potýkají s problémy.

Seehofer také prohlásil, že si je jist tím, že Německo nebude pod novou vládou zvyšovat daně. V koaliční smlouvě také podle něj bude zakotven závazek, že spolková vláda nebude zvyšovat zadlužení země. "V době nejvyšších daňových příjmů v historii musí centrální vláda vyjít na výdajové straně rozpočtu s prostředky, které má, aniž by daně zvyšovala," řekl předseda CSU.

Koaliční jednání by měla vyvrcholit na počátku příštího týdne. Seehofer řekl, že očekává tvrdé vyjednávání, koaliční smlouvu by ale podle něj měli předsedové CDU, CSU a SPD podepsat ve středu.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ