Zuřivé pouliční bitvy v berlínské čtvrti Kreuzberg
02.05.2009 10:11 Aktualizováno 02.05. 15:19
Autonomní scéna v Berlíně "nezklamala" a dostála svým výhrůžkám. Její příslušníci a sympatizanti sváděli v noci ve čtvrti Kreuzberg tvrdé bitky s bezpečnostními silami. A byli agresivnější než v minulých letech. Policejní odbory v jednom případě dokonce hovoří o pokusu o vraždu. Policie hovoří o 273 zraněných příslušnících.
Násilnosti na sebe nenechaly dlouho čekat. Začaly už dvě minuty poté, co od stanice Kottbusser Tor vyrazil hlavní průvod. Jeho účastníci urazili sotva několik metrů a už někteří z nich zasypali sprchou kamení a lahví policisty stojící na okraji ulice.
Černý blok, jehož aktivisté nesli transparent s nápisem "Kapitalismus je válka a krize", se zjevně zásobil dostatečným množstvím munice. Policisty tak rychlý útok zjevně překvapil a hledali nejprve rychle ochranu, než zasáhli proti výtržníkům pepřovými spreji, líčí situaci německá média..
ČTĚTE TAKÉ: 1. máj ve světě: slzný plyn, zatýkání, frkačky...
Byl to začátek takzvané prvomájové revoluční demonstrace v Berlíně. Mnozí už předem varovali, že po několika letech relativního klidu půjde letos opravdu do tuhého a levicoví extremisté zneužijí Svátek práce k řádění v ulicích, jaké už město dlouho nepoznalo.
Nejen policisté hovoří o tom, že část autonomní scény byla agresivní takovým způsobem, jaký dosud v Kreuzbergu nepoznali.
Podle části německých médií šlo o největší prvomájové násilí, jaké zasáhlo německou metropoli za poslední čtyři roky.
V akci bylo nasazeno zhruba šest tisíc policistů. Na obou stranách byly stovky zraněných. Podle bilance střetů, kterou dnes odpoledne zveřejnili na tiskové konferenci berlínský zemský ministr vnitra Ehrhart Körting a policejní prezident Dieter Glietsch, bylo zatčeno 298 lidí (loni 139) a zranění utrpělo 273 policistů (loni 112).
Pachtelé jednali podle Glietsche nepoliticky, v popředí stálo násilí.
Několik hodin útočili opilí výtržníci, maskovaní levicoví radikálové i mladí cizinci na policisty lahvemi a kameny. Policisté proti nim použili slzný plyn, obušky a pepřové spreje a stále znovu se pokoušeli zvládnout jednotlivá ohniska výtržností.
Ještě po půlnoci ale propukaly nové střety a potyčky a rozhořívaly se nové ohně.
Policie se zjevně snažila nasadit novou taktiku, když proti „demonstrantům" například nepoužívala vodní děla, ale její příslušníci se rychle pohybovali v ulicích a snažili se rozdělit násilníky na menší skupinky a izolovat je.
Některé ulice skýtají obraz zpustošení. Radikálové vytrhávali z chodníků nejen dlažební kostky, ale i celé desky, které pak vrhali na policisty. Sražen byl i náhodný kolemjdoucí. Hořely odpadkové kontejnery. Stanice metra Kottbusser Tor byla uzavřena. Mnozí výtržníci měli krvácející rány, napaden byl i jeden zdravotník. V jedné z ulic plály do několikametrové výše barikády.
Šéf berlínských policejních odborů Bodo Pfalzgraf hovoří dokonce o jednom jasném pokusu o vraždu. Policisté měli sedět sami nechráněni v autech, když na ně Černý blok zaútočil vším možným, co měl bylo po ruce. Policisté se jen s obtížemi zachránili.
Čtvrť Kreuzberg byla už v minulých letech na 1. máje tradičním ohniskem anarchistického násilí. Letos byl ale Černý blok se zhruba 400 radikály podle očitých svědků větší než obvykle. "Bylo to extrémní," potvrdil i policejní mluvčí Frank Millert.
Foto: ČTK/AP a Reuters
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.