Evropské země dál uvolňují opatření, v Brazílii rychle přibývá nakažených

Zahraničí
17. 5. 2020 16:18
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Pandemie, kterou způsobil nový typ koronaviru, dál nabírá na síle zejména v Brazílii a Rusku, kde každý den přibývají tisíce nakažených. Brazílie má už přes 230 tisíc potvrzených případů nákazy, a nejspíš už se tak brzy dostane do trojky nejhůře zasažených zemí světa. Těžko však překoná Spojené státy, kde podle serveru Worldometers počet infikovaných překročil 1,5 milionu a počet mrtvých přesáhl 90 tisíc. V Evropě pokračuje uvolňování restrikcí, například v Řecku v neděli věřící poprvé po dvou měsících směli navštívit mši.

Němečtí vědci v odborné studii potvrdili, že virus Sars-CoV-2 může nakažený člověk přenést na jiného dřív, než se u něj projeví první příznaky nemoci covid-19. Podle expertů to znamená mimo jiné komplikace ve snaze pandemii utlumit.

Podle oficiálních statistik v Brazílii přibylo za poslední den 14 919 nových případů koronavirové nákazy. O den dříve byla hranice 15 tisíc nově nakažených poprvé překonána. Obětí přibylo 816, a celkem jich tato nejhůře zasažená země Latinské Ameriky registruje už přes 15 tisíc. V Mexiku mají obětí přes 5000.

Ve Spojených státech se počet infikovaných za 24 hodin zvýšil téměř o 23 tisíc a úmrtí tam napočítali 1325. Bývalý prezident Barack Obama nezvykle ostře zkritizoval vedení Spojených států, které podle něj boj s koronavirovou pandemií nezvládá. Ve slavnostním projevu k absolventům univerzit řekl, že "představitelé státu už ani nepředstírají, že mají (situaci) pevně v rukou".

Vážná je i nadále situace v Rusku, kde za den přibylo dalších 9709 lidí infikovaných koronavirem, což je nárůst proti předchozímu dni, kdy jich bylo 9200. Celkem už země eviduje 281 752 případů nákazy a 2631 úmrtí.

Evropa pomalu zmírňuje opatření

Z Evropy naproti tomu přicházejí spíše pozitivní zprávy. Ve Španělsku v neděli poprvé po dvou měsících klesla denní bilance obětí koronaviru pod stovku. Za poslední den zemřelo 87 pacientů, což je méně než v sobotu, kdy úřady hlásily 102 úmrtí. Snížil se i počet nově nakažených. Počet zemřelých i nově nakažených dál klesá i v Německu.

V Íránu se počet zesnulých pacientů s nemocí covid-19 blíží 7000 a země nyní registruje více nakažených. Nová ohniska jsou v několika provinciích. Pevninská Čína naproti tomu nahlásila za sobotu jen pět nových nakažených.

V Řecku v neděli desetitisíce lidí mohly poprvé po dvou a půl měsících do kostelů na bohoslužbu, už v pondělí přitom čeká Řeky další uvolnění restrikcí. Otevřít se mají památky, střední školy a podle nového vládního nařízení i nákupní centra. Na velkou změnu se připravuje také Itálie, kde se v pondělí otevřou obchody, restaurace, památky, muzea či kadeřnictví.

Kvůli rozvolňování protikoronavirových opatření v Británii čelí narůstající kritice premiér Boris Johnson. V novém průzkumu poprvé větší část respondentů uvedla, že neschvaluje způsob, jakým kabinet krizi řeší. List The Sunday Times napsal, že movití Britové přicházejí kvůli koronaviru o miliardy liber. Jejich majetek v úhrnu klesl poprvé od finanční krize z roku 2009.

Autor: ČTK Foto: , Pixabay.com/Caniceus

Další čtení

Známka se Stalinem a přátelství s Čínou

Odhalení zločinů Stalina byla chyba, vraťte Stalingrad, chtějí ruští komunisté

Zahraničí
6. 7. 2025

Počet mrtvých po záplavách v Texasu vzrostl na 59, Trump uvolnil pomoc

Zahraničí
6. 7. 2025
ilustrační foto

V Rudém moři je pod útokem obchodní loď: Střelba, granáty, osm plavidel

Zahraničí
6. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ