350 litrů plynu
Inspektoři OSN: V Sýrii zabíjel sarin v raketách země-země
16.09.2013 20:07 Aktualizováno 16.09. 22:17
Tým expertů OSN v pondělí předal generálnímu tajemníkovi OSN Pan Ki-munovi svou zprávu, která podle světových médií obsahuje jasné a přesvědčivé důkazy o použití chemických látek při srpnovém útoku u Damašku, při němž zahynuly stovky lidí. Dokument podle očekávání potvrzuje, že byl použit nervový plyn sarin, ale neupřesňuje, kdo byl pachatelem útoku. Podle bezprostředních reakcí Francie, Británie i USA ale doložená zjištění dokazují, že za ním stál syrský režim.
Šéf OSN předložil zprávu expertů Radě bezpečnosti a útok u Damašku označil za "válečný zločin a hrubé porušení mezinárodního práva". Podle Pan Ki-muna byl útok z 21. srpna na damašském předměstí Ghúta spojen s největším použitím otravného plynu po 25 letech, tedy největším potvrzeným nasazením chemických zbraní proti civilistům od útoku Saddáma Husajna na Halabdžu v roce 1988. "Je to nejděsivější použití zbraní hromadného ničení v 21. století," prohlásil Pan Ki-mun na uzavřeném zasedání RB.
Experti OSN ve zprávě uvádějí řadu důkazů použití sarinu při útoku u Damašku, zejména půdní, chemické a zdravotnické vzorky. Útok, který si podle USA vyžádal přes 1400 obětí, včetně mnoha dětí, a podle opozice až 1700 mrtvých, byl proveden raketami země-země se sarinem. Toho bylo nasazeno údajně 350 litrů a jeho smrtícímu působení nahrály meteorologické podmínky v době útoku.
Třebaže zpráva inspektorů nehovoří o pachateli útoku, podle Francie, Británie a USA zjištěná fakta "bez stínu pochybností" dokazují, že za ním stála syrská vláda. Pevné přesvědčení o vině Damašku vyjádřil ve francouzském rozhlase RTL ministr zahraničí Laurent Fabius, stejně reagovali na zprávu inspektorů i velvyslanci USA a Británie při OSN.
Generální tajemník vyzval Radu bezpečnosti k sankcím vůči Damašku, jestliže ten nebude respektovat plán likvidace svého chemického arzenálu, na němž se o víkendu dohodli v Ženevě ministři zahraničí Ruska a USA.
K ženevské dohodě se v pondělí poprvé osobně vyjádřil americký prezident Barack Obama. Dohoda by podle něj mohla skoncovat s hrozbou chemických zbraní v Sýrii. Obama ale zároveň poukázal na to, že plán kontroly a likvidace syrského chemického arzenálu existuje teprve na papíře.
Díky dohodě mezi Ruskem a USA nicméně prozatím padla bezprostřední hrozba amerického vojenského zásahu proti režimu syrského prezidenta Bašára Asada. Na to v pondělí reagovaly poklesem světové ceny ropy: ropa Brent se propadla až o téměř tři dolary na měsíční minimum.
Západní diplomaté nyní pracují na rezoluci Rady bezpečnosti o syrských chemických zbraních. Ta by podle francouzského prezidenta Françoise Hollandea měla být důrazná a podrobná a měla by obsahovat závazné termíny odstranění syrských chemických zbraní. Přímou pohrůžku silou do ní ale Západ s vidinou možného ruského veta údajně nezařadí.
Nezávislá vyšetřovací komise OSN mezitím oznámila, že prošetřuje dalších 14 případů údajného nasazení chemických látek v Sýrii. Její předseda Paulo Sérgio Pinheiro usiluje o oficiální pozvání syrských úřadů, které by vyšetření incidentů umožnilo.
Ruská média v pondělí neskrývají nadšení z ruského diplomatického vítězství v Ženevě, kde USA souhlasily s ruským plánem řešení syrské chemické krize. Podle nich je nyní ruský prezident Vladimir Putin "na koni" a stal se vážným kandidátem na Nobelovu cenu za mír.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.