Irácký viceprezident má zakázáno vycestovat

Zahraničí
19. 12. 2011 15:30
Viceprezident Hášimí s americkou ministryní zahraničí Clintonovou. Menšinoví sunnité byli oporou režimu Saddáma Husajna, ale v posledních letech spoléhali na Washington coby protiváhu rostoucího vlivu šíitského Íránu v zemi.
Viceprezident Hášimí s americkou ministryní zahraničí Clintonovou. Menšinoví sunnité byli oporou režimu Saddáma Husajna, ale v posledních letech spoléhali na Washington coby protiváhu rostoucího vlivu šíitského Íránu v zemi.

Soudní zákaz cest do zahraničí pro sunnitského viceprezidenta Tárika Hášimího odráží rostoucí napětí mezi dominantními šíity a menšinovými sunnity po odchodu posledního amerického vojáka z Iráku.

"Pětičlenná soudní rada se rozhodla zakázat Táriku Hášimímu a několika členům jeho osobní stráže cestovat do zahraničí z důvodu spojených s terorismem," citovala agentura AFP oznámení irácké televize. Mluvčí bezpečnostních sil v Bagdádu divizní generál Kásim Atta upřesnil, že tři Hášimího tělesní strážci byli v neděli večer zatčeni v rámci vyšetřování "teroristických aktivit".

Viceprezident Hášimí s americkou ministryní zahraničí Clintonovou. Menšinoví sunnité byli oporou režimu Saddáma Husajna, ale v posledních letech spoléhali na Washington coby protiváhu rostoucího vlivu šíitského Íránu v zemi.Hášimí je sunnita a jeho jmenování viceprezidentem bylo součástí proporcionální dohody o zastoupení stran ve vládě. V té dominují šíitské náboženské strany, k nimž patří i premiér Núrí Málikí.

Hášimí stejně jako sunnitský místopředseda vlády Sálih Mutalak a členové parlamentního bloku laických stran se dostávají pod sílící tlak.

Opatření vůči Hášimímu následuje po sobotním oznámení sunnitsko-šíitského sekulárního bloku al-Irakíja, že se nadále nebude účastnit jednání parlamentu, v němž představuje druhou nejsilnější frakci. Své rozhodnutí podložila al-Irakíja ostrou kritikou způsobu, jakým údajně premiér Málikí monopolizuje svou moc.

Šíitský premiér Núrí Málikí je s Íránem zadobře. Blok bývalého premiéra Ajáda Alávího ostře napadl Málikího za to, že nechává údajně střežit rezidence politických oponentů z al-Irakíji "tanky a obrněnými auty", že nerespektuje právo ani ostatní politické strany.

Málikí v neděli vyzval parlament, aby odňal svou důvěru místopředsedovi vlády Mutalakovi. Málikí podle AFP "chce hlavu" Mutalaka, který ho v televizi označil za "diktátora horšího, než byl Saddám Husajn". Poslanci mají o Mutalakově osudu jednat 3. ledna.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Další čtení

Indie a Pákistán se dohodly na úplném a okamžitém příměří, uvedl Trump

Zahraničí
10. 5. 2025

Zelenskyj se dohodl s evropskými lídry na příměří, Putinovi pohrozili sankcemi

Zahraničí
10. 5. 2025

Americká ambasáda v Kyjevě varovala před vzdušným útokem

Zahraničí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ