Írán soudí další obviněné z nepokojů, <span>včetně Francouzky</span>

Zahraničí
8. 8. 2009 13:30
Prominentní íránští opozičníci před soudem.
Prominentní íránští opozičníci před soudem.

Prominentní íránští opozičníci před soudem.V Íránu stanuli před soudem další významní představitelé opozice obvinění v souvislosti s nepokoji, které propukly po sporných červnových prezidentských volbách. Mezi obžalovanými je i francouzská občanka, íránská zaměstnankyně francouzské ambasády a íránský zaměstnanec britského zastupitelství.

"Mezi dnes souzenými je francouzská žena obviněná ze sběru informací a podněcování výtržníků a také místní zaměstnankyně francouzské ambasády," informovala polooficiální íránská agentura Fars.

ČTĚTE TAKÉ: Procesy v Íránu pokračují. Je to divadlo, říká Chátamí

Souzena je třiadvacetiletá Francouzka Clotilde Reissová, která v Íránu působila na univerzitě jako učitelka jazyků. Reissová, která byla zatčena 1. července, se dnes podle íránské agentury IRNA přiznala ke své přítomnosti na demonstracích a omluvila se za "chyby". Paříž její obvinění z účasti na nepokojích opakovaně kategoricky odmítla.

Clotilde Reissová na lavici obžalovaných.Před soudem dnes podle informací agentury Fars stanul také íránský zaměstnanec britské ambasády. Hosejn Rasam prý soudu řekl o vměšování britských diplomatů do nedávných nepokojů a také o svých kontaktech na umírněné politiky a na ústředí kampaně opozičního prezidentského kandidáta Míra Hosejna Músávího. Podle IRNA se také on omluvil za své "chyby" a požádal o shovívavost.

Rozhořčená Británie

Britská vláda soud s Rasamem označila za "nepřípustný" a prohlásila, že je v rozporu s ujištěními, kterých se jí z íránské strany dostalo. "Odsuzujeme ty soudy a takzvané přiznání vězňů, kterým byla upřena základní lidská práva," řekla mluvčí britského ministerstva zahraničí.

Proces s asi stovkou opozičníků začal v Íránu před týdnem. Souzení čelí řadě obvinění, včetně ohrožování národní bezpečnosti, za které v Íránu hrozí trest smrti. Dnes před soudem stanuly další desítky obžalovaných.

Pohled do zaplněné soudní místnosti.Někteří z jejich příbuzných před soudní budovou protestovali a íránská pořádková policie je rozehnala, uvedla internetová stránka íránských reformátorů.

Íránská vláda se procesem snaží ukončit protivládní demonstrace, které v zemi pokračovaly i více než půldruhého měsíce po prezidentské volbě. Kontroverzní a podle opozičníků zmanipulovaná volba z 12. června, kterou podle oficiálních výsledků vyhrál dosavadní prezident Mahmúd Ahmadínežád, vyvolala v Íránu největší nepokoje od islámské revoluce v roce 1979 a ukázala na stále hlubší názorové rozdíly mezi předními politiky země.

Podle úřadů bylo při manifestacích usmrceno třicet osob. Na 2000 lidí bylo zatčeno, ale většina z nich byla zase propuštěna. Ve vězení jsou dosud prý asi dvě stovky osob.

gra 

Foto: Reuters, ČTK/AP

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ