Je to mezinárodní spiknutí. Tuhle větu chtěli slyšet žalářníci od stoupenců proreformních prezidentských kandidátů. Jak přiznání získali? Podle organizace Amnesty International mučením. V celách nejprve odpůrce teokratického režimu řádně „zpracovali" a pak předvedli jejich „přiznání" na televizních obrazovkách.
Podle íránských webů mají vynucená doznání spojit poražené proreformní prezidentské kandidáty s údajným spiknutím mezinárodních sil.
Mustafa Tádžzadí, Abdalláh Ramazandí a Mohsín Aminzadí, všichni stoupenci Músávího, prý podstoupili „intenzivní výslechy" v nechvalně známém vězení Evin. Tam skončili po hromadném zatýkání zástupců opozice po mohutných vlnách demonstrací v Teheránu. Všichni tři sloužili ve vládě prezidenta Muhammada Chatámího, píše list The Guardian.
Jejich spoluvězni údajně slyšeli Tádžzadíha, jenž působil jako náměstek ministra vnitra, a Ramazandího, bývalého tiskového mluvčího exekutivy, křičet bolestí. Aminzadí, který působil jako náměstek ministra zahraničí, vzdoroval: „Nebudu nikomu dávat žádné rozhovory."
Amnesty International prohlašuje, že tyto zprávy pocházejí z „velmi důvěryhodných zdrojů".
Íránské úřady používají podobná „doznání", aby ponížily a zdiskreditovaly své protivníky. V roce 2007 státní televize vysílala výpověď americko-íránských akademiků Halího Isfandiarího, Kiána Tádžbakše a Ramína Džahanbeglůa. „Přiznali" se, že pracovali pro prodemokratické skupiny, které osnovaly spiknutí proti režimu.
Také tento týden mohli diváci spatřit na obrazovkách státních kanálů rozhovory s několika lidmi, kteří byli na demonstracích v Teheránu. Všichni vypověděli, že jsou opravdu „teroristé" a chtějí svrhnout vládu.
Manželka Tádžzadíha řekla proreformnímu webu Emrúz, že ani ona, ani její právník neměli k zadrženému muži přístup do 12. června. „Jakékoliv vyjádření, které tihle lidé učiní v současné situaci, není vůbec věrohodné. Jediným zločinem mého muže byly jeho snahy o vysokou volební účast," prohlásila.
Foto: Reuters, Profimedia