Irové postavili sochu opičce, jež se upila k smrti

Zahraničí
11. 4. 2013 19:20
Obyvatelé Clonakilty na Toja nezapomněli ani po 70 letech.
Obyvatelé Clonakilty na Toja nezapomněli ani po 70 letech.

Upít se k smrti a ještě za to mít vlastní pomník? To se jen tak někomu nepodaří. Tojo, hrdinný člen posádky amerického letounu, který za druhé světové války musel nouzově přistát v Irsku, to ovšem dokázal. I když možná mu k tomu drobně pomohlo to, že byl opice.

Byl duben 1943 a americký letoun B-17 jménem Taint-a-Bird mířil z Maroka do Anglie. Odchýlil se ale od kurzu a kvůli nedostatku paliva byl nucen přistát v neutrálním Irsku, přesněji u města Clonakilty nedaleko Corku.

To ovšem zmatená posádka nevěděla. Myslela si, že je v Němci okupované Francii, Belgii nebo dokonce v Norsku. Když její členové (ozbrojení a připravení sníst kyanidové kapsle) vylezli z letadla, spatřili nedaleko zvídavého Ira. "Umíš anglicky?" zeptali se. Domorodec přikývl. "Kde jsme?" zeptal se o něco nervózněji jeden ze členů posádky. "Jste ve Whiteově bažině. Jestli ale chcete zase odletět, nic neřeknu," odzbrojil Američany Ir.

Posádce se od Irů dostalo vřelého přivítání.Když vojáci zjistili, že jim nehrozí nebezpečí, vyrazili s místními, kteří se mezitím k letadlu seběhli, do kilometr vzdáleného Clonakilty. Tam byli umístěni do "vazby" - vřelí Irové je ubytovali v hotelu, kde se s nimi tři dny oddávali konzumaci alkoholu. O jeho zásoby nebyla nouze - Američané v letadle přepravovali 35 beden rumu.

Přítomnost vojáků budila velkou pozornost. Dva chasníci přijeli na kole ze 65 kilometrů vzdáleného Glengarrifu, aby je viděli na vlastní oči. A jak už to tak bývá, muži v uniformách také vzbuzovali zájem místních žen. Američané ovšem přivezli kromě sebe a alkoholu ještě jednu atrakci - opičku jménem Tojo, která je doprovázela jako maskot. Své jméno sympatický chápan získal po tehdejším japonském premiérovi Hidekim Tódžóvi, jenž se mu prý podobal kvůli výrazným brýlím.

Tojo byl také ubytován v hotelu a od místních se mu dostávalo veškeré péče. Měl stálý přísun potravin a také rumu, který mu obzvlášť zachutnal. Právě alkohol bývá označován za příčinu jeho smrti, jež nastala den po přistání. Alternativní verze viní irské klima či pro opici nevhodný let kilometry nad zemí. Oficiální lékařská zpráva hovořila o zápalu plic, informuje deník Irish Examiner.

Místní Tojovo úmrtí hluboce zasáhlo. Stáli frontu před jeho pokojem, aby se s ním naposledy rozloučili. Američané pak dostali nápad, aby byl Tojo pohřben se všemi vojenskými poctami. Konal se proto smuteční pochod, kterého se nebohý Tojo zúčastnil umístěn na vypůjčeném kuchyňském tácu.

V neděli uplynulo od nečekaného přistání 70 let, Irové ale na oblíbeného Toja stále nezapomněli. U příležitosti výročí byla odhalena jeho socha. Slavnostního ceremoniálu se zúčastnily desítky lidí. Osud Toja a jeho kolegů z letadla nepřestává Iry fascinovat. Místní autorka Tina Piscová o celém příběhu dokonce napsala knihu s názvem Only a Paper Moon.

Kromě smrti Toja měla celá anabáze amerických letců šťasný konec. Po několika dnech byli přepraveni do Severního Irska, kde je převzala RAF. Všichni válku přežili. Jak ale později tvrdil jeden z vojáků Guy Tice, z pobytu v Clonakilty si toho příliš nepamatuje a už nikdy poté nebyl schopen pít whiskey.

Autor: - bro -Foto: ČTK/PA/Julien Behal, O’Donovan’s Hotel

Další čtení

Známka se Stalinem a přátelství s Čínou

Odhalení zločinů Stalina byla chyba, vraťte Stalingrad, chtějí ruští komunisté

Zahraničí
6. 7. 2025

Počet mrtvých po záplavách v Texasu vzrostl na 59, Trump uvolnil pomoc

Zahraničí
6. 7. 2025
ilustrační foto

V Rudém moři je pod útokem obchodní loď: Střelba, granáty, osm plavidel

Zahraničí
6. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ