<span>Izraelští Arabové</span> mezi strachem a pobouřením

Zahraničí
18. 1. 2009 12:25
Arabští mladíci protestují u východního Jeruzaléma.
Arabští mladíci protestují u východního Jeruzaléma.

Palestinka demonstrující v Jeruzalémě.Kvůli izraelskému vojenskému zásahu v pásmu Gazy jsou izraelští Arabové zmítáni mezi strachem dát najevo solidaritu s Palestinci a přáním vyjádřit své pobouření. Tyto pocity ještě vyostřuje zákaz dvou jejich stran před únorovými volbami v Izraeli, napsala agentura AFP.

"Náš stát je ve válce proti našemu palestinskému národu," vysvětluje Gazal abú Raja, izraelský Arab a ředitel židovsko-arabského Institutu pro otázky míru v Sakhninu v Galileji na severu Izraele.

Sakhnin, kde žije 25 tisíc izraelských Arabů, se stal 3. ledna dějištěm demonstrace 100 tisíc lidí protestujících proti ofenzivě, kterou v pásmu Gazy rozpoutal týden předtím Izrael.

V Galileji, kde žije asi polovina z 1,4 milionu izraelských Arabů, kteří tvoří 20 procent populace židovského státu, byly spontánní demonstrace s tím, jak se zvyšovala bilance obětí, stále častější.

IPalestinci s úbory Židů v koncentrácích za časů nacismu, Předjordání.zraelská policie posílila bezpečnostní opatření na severu, včetně silničních kontrol.

"Již 60 let testují naši loajalitu," tvrdí abú Raja.

Izraelští Arabové, potomci většiny ze 160 tisíc Palestinců, kteří zůstali na svém území při vzniku židovského státu v roce 1948, se obávají důsledků svého odporu proti válce v Gaze.

Izraelská volební komise v pondělí zakázala dvěma arabským politickým stranám účast v parlamentních volbách stanovených na 10. února a obvinila je, že neuznávají právo Izraele na existenci. V otázce rozhodne příští týden nejvyšší soud.

Bude-li zákaz potvrzen, budou Arabové volby bojkotovat a rozpory mezi židovským obyvatelstvem by tak mohla prohloubit další krize, soudí Džamal Zahalka, šéf poslanecké skupiny strany Národní demokratické shromáždění, jedné ze dvou postižených stran.

Arabští mladíci protestují u východního Jeruzaléma."Jestliže se nebudeme moci zúčastnit voleb a pracovat legálně, budeme naši strategii revidovat. Stále více lidí požaduje arabský parlament," říká. "Nastane krize mezi palestinskou menšinou a izraelskou židovskou většinou," dodává.

Rozhodnutí volební komise je "rasistický akt, zastrašování", prohlašuje zástupce starosty Sakhninu Mahmúd abú Raja. "Budeme na znamení protestu volby bojkotovat," podtrhuje.

Válka staví před těžkou zkoušku křehké vztahy mezi Židy a Araby na severu Izraele, připouští Gazal abú Raja, který patří ke stejnému arabskému klanu jako jeho jmenovec Mahmúd.

Jeho institut se snaží být "mostem, prostředníkem mezi Palestinci a izraelským státem". "Není to snadné, když vidíte záběry dětí a žen umírajících v Gaze," zdůrazňuje.

Palestinský otec brání zatýkání syna házejícího kameny -Jeruzalém.Šéf řeckého pravoslavného společenství v Sakhninu, otec Salah Khury, který je rovněž Arab, zahájil kampaň, jejímž cílem je posílat potraviny a ošacení do Gazy. Pochybuje však, že jeho pomoc bude v palestinské enklávě co platná.

"Ztotožňujeme se s lidmi v Gaze, ale nechceme ohrozit sami sebe," svěřuje se. "Chceme zůstat ve své zemi. Máme strach. Extrémně pravicoví Židé nás považují za nepřátele," dodává.

Jeho názor sdílí Khalil Nakhleh, palestinský expert na konflikty žijící na západním břehu Jordánu. "Všichni izraelští Arabové mají pocit, že jsou v této zemi nežádoucími občany," zdůrazňuje.

Foto: AP a Reuters

Autor: ČTK , AFP

Další čtení

Známka se Stalinem a přátelství s Čínou

Odhalení zločinů Stalina byla chyba, vraťte Stalingrad, chtějí ruští komunisté

Zahraničí
6. 7. 2025

Počet mrtvých po záplavách v Texasu vzrostl na 59, Trump uvolnil pomoc

Zahraničí
6. 7. 2025
ilustrační foto

V Rudém moři je pod útokem obchodní loď: Střelba, granáty, osm plavidel

Zahraničí
6. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ