Jižní Korea a Spojené státy se zatím nedohodly na částce, kterou by se měl Soul podílet na americké vojenské pomoci. Dvoudenní americko-jihokorejské rozhovory, které skončily ve středu, byly posledním plánovaným jednáním před 31. prosincem, kdy vyprší stávající dohoda týkající se financování pobytu 28 tisíc amerických vojáků nasazených v současné době v Jižní Koreji.
Šéf Bílého domu Donald Trump v minulosti opakovaně uvedl, že jihokorejské úřady za přítomnost amerických vojáků dostatečně neplatí. Podle agentury Reuters přispěla Jižní Korea v letošním roce na tento účel téměř miliardou dolarů (skoro 23 miliard korun). Jihokorejská média uvedla, že Trumpova vláda po Soulu na příští rok požaduje pětinásobné zvýšení příspěvků, zhruba na pět miliard dolarů.
Hlavní americký vyjednavač James DeHart ale podle jihokorejské tiskové agentury Jonhap novinářům řekl, že o takové částce, tedy o pěti miliardách dolarů, se teď nejedná.
"Sjednocujeme názory a děláme kompromisy. Částka, na níž se nakonec dohodneme, se tedy bude naprosto lišit od našeho původního návrhu a bude se také lišit od návrhu, který v současné době slyšíme od korejské strany," dodal.
Američtí vojáci jsou v Jižní Koreji rozmístěni od korejské války z let 1950-1953, která skončila pouze příměřím, nikoli podpisem řádné mírové smlouvy. Severní a Jižní Korea tak zůstávají od konfliktu technicky ve válečném stavu. Americký ministr obrany Mark Esper při své listopadové návštěvě v Jižní Koreji potvrdil odhodlání Spojených států chránit Jižní Koreu před případným úderem ze strany KLDR.
Další kolo americko-jihokorejských rozhovorů se uskuteční v lednu ve Spojených státech. Jejich přesný termín ale ještě nebyl stanoven, uvedla agentura Reuters.