Schůzce amerického prezidenta Donalda Trumpa a severokorejského vůdce Kim Čong-una, která se ve středu a ve čtvrtek uskuteční ve vietnamské metropoli, věnuje mimořádnou pozornost Soul. Od hanojského summitu si slibuje příznivé ovlivnění situace na Korejském poloostrově a posun při sbližování obou korejských států. Jihokorejci do Vietnamu kvůli vrcholnému setkání USA a KLDR vyslali početný tým svých představitelů a podle agentury Reuters otevřeli v Hanoji vlastní tiskové středisko.
Činnost jihokorejského centra zahájila debata akademiků, kteří se stavějí za vstřícnou politiku vůči Severní Koreji. "Nejsme zde cizinci a chceme pomoci," citoval Reuters jednoho z vyslanců vlády jihokorejského prezidenta Mun Če-ina. Jeho vládu v těchto dnech v Hanoji reprezentuje na 20 jihokorejských představitelů.
Mun, který je synem severokorejských uprchlíků, prosazuje od svého nástupu do funkce v květnu 2017 myšlenku dialogu se Severní Koreou. V pondělí přislíbil, že nezůstane na okraji dění a že je připraven sehrát aktivní roli při oficiálním uzavření korejské války. Tu v roce 1953 ukončilo po třech letech bojů příměří, a nikoli mírová dohoda. Podle jihokorejské tiskové agentury Jonhap se Trump a Kim budou mimo jiné věnovat i možnosti vyhlášení konce válečného stavu.
Jihokorejský prezident doufá, že po summitu pokročí plán Soulu opět propojit Severní a Jižní Koreu silnicemi a železnicí a znovu otevřít společný průmyslový areál a turistickou zónu.
Politické tání mezi Severní a Jižní Koreou hrálo před prvním summitem Trumpa a Kima loni v červnu v Singapuru významnou roli. Oba státníci se tehdy zavázali k úsilí o denuklearizaci Korejského poloostrova a k posílení míru v regionu. Loňské ujednání ale neobsahuje konkrétní časové závazky a rozhovory od té doby mnoho nepokročily. Výsledek nynějšího setkání relativizoval i sám Trump, který v neděli uvedl, že pokud KLDR nebude provádět jaderné a raketové testy, nikam nespěchá. Mnozí komentátoři přitom pochybují o tom, že se Pchjongjang zbaví své "životní pojistky", tedy jaderných zbraní.
Washington zatím odmítá uvolnit hospodářské sankce uvalené na Pchjongjang kvůli jeho zbrojním aktivitám a trvá na tom, že KLDR se musí nejprve "zcela, ověřitelně a nezvratně" zbavit svých atomových zbraní.