Právník Randy Forbes (59) z Virginie je deset let poslancem Sněmovny reprezentantů amerického Kongresu. Bojuje za spásu národa a udržení tradic, jak se na konzervativního republikána sluší a patří. Dal dohromady velezbožné poslance a senátory do klubu na podporu modlitby a náboženského života obecně.
Jedním z vysokých Forbesových cílů bylo vlámat se do otevřených dveří a potvrdit, že státním heslem Spojených států (jak už od roku 1956) je motto "Věříme v boha".
Po loňských kongresových volbách se mu s přáteli dýchá volněji. Republikáni mají ve sněmovně převahu a 1. listopadu navrhovatel Forbes snadno prosadil stvrzující rezoluci, že Američané (opravdu) věří v boha: "In god we trust". Stojí to i na penězích dolarové měny, a to již od roku 1864. Jak moc se v boha věří, tam stojí vyčísleno.
Forbes slavil vítězství nad jiným americkým heslem, které je součástí státní pečeti - E pluribus unum, "Z mnoha (povstává) jedno". Dal za pravdu dávnému, dnes už anonymnímu literátovi, který ve třetím století napsal o soužití polyteistů a monoteistů v egyptské Alexandrii, takovém New Yorku starověku: "Jediným jejich bohem jsou prachy" (Unus illis deus nummus est).
List New York Times Forbesovi a republikánům připomněl, že tvrďácký prezident Theodore Roosevelt (1901-1909) o ražbě hesla Věříme v boha na mince napsal, že je naopak projevem "nebezpečné bezbožnosti, která hraničí s kacířstvím".
My můžeme připodotknout, že dolar je v situaci, o které se milovníkovi přírody a lovci Rooseveltovi ani nezdálo. Možná že Forbes dospěl k závěru, že z pozemšťanů americkou měnu už nespasí nikdo, tak ji pojistil alespoň zbožnou epigrafikou.
Z ní si asi málokdo vystřelí. Velká americká kapela sedmdesátých let Grand Funk Railroad jedno ze svých elpíček nazvala E Pluribus Funk, "Funk z mnoha". Dát vylisovat vinyly "Věříme ve funk" si rockeři zjevně netroufli.