Kábul 2015 = Saigon 1975?

Zahraničí
2. 5. 2012 17:30
Areál amerického velvyslanectví v Saigonu, 29. dubna 1975.
Areál amerického velvyslanectví v Saigonu, 29. dubna 1975.

Barack Obama si poklepává na rameno, jaký je to pašák, že lapil Usámu. Už už prý vidí světlo na konci tunelu afghánské anabáze. Spojenectví s Kábulem je ovšem hodně vachrlaté.

Prezident Barack Obama bude letos v listopadu usilovat o znovuzvolení. Náramně se mu proto hodí, že si Američané půl roku před volbami připomínají první výročí dopadení Usámy bin Ládina. Povel k zásahu dal coby vrchní velitel ozbrojených sil sám Obama , čímž podle všeobecného konsenzu projevil rozhodnost hodnou prezidenta.

Aby slavné jubileum voličům neuniklo, vydal se ho Obama oslavit přímo do Afgánistánu. Ve čtyři ráno místního času promluvil v živém vstupu k divákům v Americe, kde byl příhodně zrovna podvečer.

Pochválil se za loňské zneškodnění hledaného teroristy a oznámil podepsání dohody o strategickém partnerství s Afghánistánem, jež prý dláždí cestu ke stažení amerických jednotek ze země.

Po dopadení Usámy je totiž čím dál náročnější ospravedlnit před americkými voliči pokračování vojenského angažmá a podepsaná dohoda dává alespoň zdání, že mise skončí se ctí.

Kromě dopadení bin Ládina jsou totiž zatím výsledky spíše sporné: NATO podepírá zkorumpovanou vládu v Kábulu a Taliban podniká čím dál troufalejší útoky proti symbolům stávajících pořádků. Bílý dům proto uzavření dohody pojímá jako čestnou náhražku nedostižného vítězství.

Zodpovědnost za bezpečnost v zemi od vojáků NATO postupně přebírají afghánské jednotky; celý proces má být završen do konce roku 2014. Afghánský prezident Hamíd Karzáí se ovšem dožadoval záruk, že ho pak spojenci neponechají napospas Talibanu.

Areál amerického velvyslanectví v Saigonu, 29. dubna 1975. Američané se v dohodě zavázali vládu v Kábulu vojensky a ekonomicky podporovat dalších deset let, přičemž konkrétní výši podpory má určit Kongres.

Saigonská paralela

A v tom je právě chyba lávky. Z vleklé vietnamské války se Američané před lety rovněž snažili vyvázat postupnou "vietnamizací" konfliktu, kdy boj proti komunistickému Vietkongu čím dál častěji přenechávali vojákům jihovietnamské vlády v Saigonu.

Pro Američany tak válka oficiálně skončila podepsáním pařížské mírové smlouvy v roce 1973, ačkoliv nadále zůstávali ve spojeneckém svazku s Jižním Vietnamem.

Americký Kongres, znavený zdánlivou bezvýsledností konfliktu, ovšem seškrtal výdaje na pokračování vojenské a finanční asistence "strategickému partnerovi".

Bez americké vojenské přítomnosti a pomoci se vláda v Saigonu proti jednotkám Hanoje neubránila a jihovietnamský režim padl o půldruhého roku později, 30. dubna 1975.

Občané obávající se komunistických represálií se těsně před dobytím Saigonu uchýlili do areálu amerického velvyslanectví v naději, že na ně při probíhající evakuaci vyzbyde místo ve vrtulnících.

Když se však plavidla amerického námořnictva u vietnamských břehů naplnila uprchlíky, evakuace jednoduše ustala. Na ambasádní zahradě tak na záchranu marně čekaly tisíce lidí, pro něž si záhy došli komunističtí pochopové.

Navzdory holedbání mírotvorců v Paříži nakonec neskončila válka ve Vietnamu pro Američany se ctí. A americkou ambasádu v Kábulu už obchází strašidlo saigonského debaklu.

Další čtení

Vladimir Putin

Stále výsměch. Moskva chce mír, ale nevzdá se cílů války, řekl Putin Trumpovi

Zahraničí
3. 7. 2025
ilustrační foto

Ukrajinské rakety zabily ruského generála, oblíbence Putina. Povýšil ho

Zahraničí
3. 7. 2025
Amelia Earhartová a Fred Noonan, pilotka, navigátor

Američané znovu hledají letadlo Amelie Earhartové. Vyřeší záhadu?

Zahraničí
3. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ