Kam s mladým násilníkem? <span>Do Ruska!</span>

Zahraničí
18. 1. 2008 20:44
bez popisku 40172
bez popisku 40172

Neobvyklý trest za hrubě nespolečnské jednání stihl německého teenagera: devítiměsíční pobyt v moderním ekvivalentu kázeňského tábora v hloubi Sibiře.

Sociální úřady v německé spolkové zemi Hesensko si dlouho nevěděly rady s problémovým šestnáctiletým chlapcem, až přišly na originální řešení. Poslaly jej na devět měsíců na Sibiř, aby se naučil chovat se lépe. Řešení je originální jen zčásti: předrevoluční carský režim posílal své nejzhoubnější oponenty na Sibiř rutinně, komunistické úřady dotáhly tuto disciplínu ještě o hodně dále. Dosud však nebylo zvykem, aby do sibiřské pustiny posílaly své nastávající zločince civilizované země.

Klučina, jehož totožnost drží příslušné hesenské úřady v tajnosti, měl podle tamní policie na kontě několik - opět nespecifikovaných - násilných trestných činů, mimo jiné i násilí vůči vlastní matce. Sociální pracovníci pro něj vymysleli opatření v západních podmínkách neobvyklé: když se choval násilnicky ve škole a napadl matku, poslali jej do sibiřské vesničky Sidělnikovo. První výspa civilizace, město Omsk poblíž ruských hranic s Kazachstánem, je vzdálené několik hodin jízdy autem.

Náplň dne? Přežít

V Sidělnikovu si musí mladý drsňák tahat vodu ze studny, kopat vlastní toaletu a obstarávat si z lesa dřevo, aby měl čím topit. Během devítiměsíčního kárného pobytu nebude mít možnost komunikovat s rodinou, spolužáky ani kamarády. Rusofonní asistent bude dohlížet na jeho školní docházku. Přežije-li, bude se dva roky po návratu pohybovat v přísně střeženém režimu.

"Záměrně jsme mu vybrali nepřitažlivou oblast," říká Stefan Becker z tamního sociálního úřadu. Podle nho je sibiřský pobyt poslední z řady pokusů mládence převychovat. "Většinu času musí věnovat  prostému přežití," říká. Většinu času mu zabere starost o to, aby v drsných podmínkách vůbec přežil. Ještě před necelým půlstoletím přitom byly podobné starosti běžné i pro příslušníky středních vrstev.

Speciální tresty pro imigranty 

Politici považují trest za přiměřený a většinou jej vítají. Spolková kancléřka Anglea Merkelová (konzervativní CDU) postup hesenských úřadů schvaluje a podporuje program hesenského premiéra Rolanda Kocha, jenž po podobných trestech - mají mladé delikventy posílat do prostředí podobného základnímu vojenskému výcviku - volá. Kochův požadavek se přitom týká především imigrantů. Mladí přistěhovalci jsou podle některých statistik vinni více než polovinou veškeré násilné kriminality v Hesensku.

Jeden den pobytu mladistvého vězně na Sibiři stojí Německo 150 eur, zatímco pobyt v mládežnickém vězení vyjde podle informací britského deníku The Guardian na trojnásobek. Zároveň do věci promlouvá politika: Hesensko i sousední Dolní Sasko pořádají 27. ledna volby do zemských orgánů. Jejich výsledek napoví, jak si kancléřka Merkelová povede na federální úrovni.

Foto:  AP 

Další čtení

Vladimir Putin a jeho Rusko nikdy odpovědnost za sestřelení letu MH17 nepřijali

Rusko sestřelilo let MH17 rozhodl soud pro lidská práva. Putin to popírá

Zahraničí
11. 7. 2025
Raketový systém pro střely GMLRS

Trump slíbil zbraně pro Ukrajinu, zaplatí je NATO. Putin ho zklamal

Zahraničí
11. 7. 2025
Moo Deng

Tisíce lidí oslavily v zoo první narozeniny samičky hrošíka. Je celebritou

Zahraničí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ