To zřejmě vláda ve Washingtonu nečekala. Spolková republika vyhošťuje amerického šéfšpiona v Berlíně. A nezacházejí tak s Amerikou o nic lépe než se Severní Koreou, píše německý Der Spiegel. A v Bílém domě vládne nezvyklé ticho...
Německo-americká špionážní aféra vytváří další trhliny ve vztazích mezi Berlínem a Washingtonem. Shodují se na tom dnešní komentáře německých deníků k vyhoštění šéfa amerických tajných služeb, který působil v Německu.
Samotné vyhoštění považují za silný signál, který však zároveň ukazuje bezradnost německé vlády při obraně před špionáží.
"Je to bezprecedentní způsob protestu proti americké aroganci," píše o čtvrtečním vyhoštění amerického představitele deník Süddeutsche Zeitung. Podle listu tím Berlín ukazuje, že ani jeho spojenci si v Německu nemohou dovolit dělat úplně všechno.
"Celé měsíce (kancléřka) Angela Merkelová téměř nereagovala na všechny nehoráznosti, které vyšly na světlo díky Edwardu Snowdenovi. Dokonce i když šlo o její vlastní mobilní telefon, zůstala klidná. Možná doufala, že USA pochopily, že zašly příliš daleko," uvedly dále Süddeutsche Zeitung. "Po nejnovější špionážní aféře na to může Merkelová zapomenout."
Podle Spiegelu zacházejí Spojené státy, přistižené při činu, se svým nejdůležitějším spojencem jako s nějakým opovrhovaným státem kategorie Severní Koreje nebo Íránu. Američané vypadají překvapeně, perplex, dopáleně. Od všeho trochu. A mlčí. Jen v Kongresu lze zaznamenat nějaký pohyb.
List taz konstatuje, že vyhoštění rezidenta tajných služeb USA ukazuje je prvním náznakem toho, že "German Angst" (německý strach) ve vztahu k USA ustupuje. Pro spolkovou vládu, více než ochotnou ke kompromisům, to už bylo moc. Dosud se Německo chovalo tak, jak to činí provincie ve vztahu k centru impéria. Nyní demonstruje, byť zpožděně, sebevědomí.
Podle deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) aféra ještě posílí už tak velkou podezřívavost Němců vůči Američanům. Činnost americké rozvědky v Německu přitom komentář listu označuje za nepochopitelnou, tím spíš, že podle německého ministra vnitra Thomase de Maiziéra byly získané informace "směšné".
"Supervelmoc má zjevně problémy pochopit, že už zde nemá co dělat s jen částečně suverénním státem pod svým dohledem. Merkelová není Obamův pudl," napsal FAZ.
"Zpráva, kterou teď kancléřka americkému prezidentovi poslala, byla nezbytná a nedala se vyložit jinak, než jak byla míněna. Zda tomu Američané budou chtít porozumět, je však jiná otázka," dodává.
Podle deníku Rheinische Post byla silná diplomatická reakce správným krokem. "Zároveň ale odhalila bezradnost Německa proti stále novým špionážním útokům ze strany Američanů," napsal list. "Němci mohou nadále označovat špionáž mezi přáteli za zakázanou, ale když nezlepší vlastní kontrarozvědku, zůstane u prázdných hrozeb.
Kancléřka má pravdu, když říká, že špehování spojenců je plýtvání silami. Jenže Američané na to mají jiný názor," uvedl deník.