Odškodnění ve výši 20 tisíc eur (přes 480 tisíc korun) vysoudil na irském zaměstnavateli anglický instalatér za „rasově motivované obtěžování" na pracovišti.
Irští kolegové v jeho přítomnosti „vědomě" zpívali irské písně politické povahy anebo předčítali negativní hodnocení vystoupení anglických fotbalistů na Mistrovství světa ve fotbale 2006. Vyskytlo-li se při práci nebezpečí, trousili poznámky jako: „Pošlete tam Brita."
Týraný muž sdělil tribunálu, že šikana dosáhla už krátce po jeho nastoupení do firmy takové úrovně, že raději obědval sám v automobilu než se svými kolegy v kantýně. A bylo-li práce málo, byla svěřena méně zkušeným Irům, zatímco on stál.
Kolik je na Britských ostrovech ras?
Soud shledal, že muž byl „rasově obtěžován" (racially harassed) a že některé z činů proti němu byly nestoudné či zastrašující povahy, což zaměstnavatele stálo bezmála půl milionu. Angličanovu stížnost, podle níž byl pro svůj původ odstavován od práce, ale soud odmítl.
Z výroku lze vyvodit, že soud považuje Iry, dědice Keltů, a Angličany, nástupníky germánských kmenů, za dvě rozdílné rasy. A to i přes to, že keltský i germánský vliv je dnes přítomen v obou národech a znatelný je prakticky jen v jazyku. Oba starověké národy přitom patřily do téže indoevropské jazykové skupiny. Anglický termín, který zazněl ve výroku soudu, ovšem lze chápat ve významu "národnostní", ale až ve významu druhém.
Foto: www.pipefitter.co.uk